Olsztyn pożegnał się z programem rewitalizacji „Podwórka z Natury” w dotychczasowej formule. Paulina Żukowska, przedstawicielka Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich olsztyńskiego ratusza, zaznaczyła jednak, że nie kończy się tym samym praca nad poprawą warunków lokalnych podwórek.
– Zamykamy rozdział dotyczący rewitalizacji podwórek w dotychczasowej formule – zapowiedziała Paulina Żukowska. Nie oznacza to jednak zakończenia wszelkich działań. W ubiegłym roku Rada Miasta Olsztyna przyjęła nowy program rewitalizacyjny, który jest efektem prawie dwuletnich prac oraz zaangażowania mieszkańców i wielu podmiotów społecznych, oraz publicznych.
Jak Olsztyn odmienił swoje podwórka?
Dzięki wcześniejszym inicjatywom rewitalizacyjnym udało się odnowić aż 17 podwórek. Teraz nastąpi podsumowanie efektów tych działań i wyciągnięcie wniosków z analizy sukcesów i problemów, co posłuży do opracowania nowego modelu pracy. Będzie on miał za zadanie jeszcze skuteczniej przekształcać przestrzenie wspólne.
W następnym etapie planuje się otwarte spotkania z mieszkańcami w celu dyskusji o możliwych poprawach i strategiach efektywnej realizacji programu.
Podwórko na ul. Towarowej?
W tym roku specjalna uwaga zostanie zwrócona na osiedle przy ul. Towarowej, gdzie mieszkańcy zostali zaproszeni do udziału w programie. Żukowska przyznała, że „będzie to (…) niemałe wyzwanie” i wskazała na konieczność współpracy z lokalną społecznością, która nie wnioskowała o zmiany z własnej inicjatywy. Kluczową rolę odegra współpraca z Miejskim Zespołem Profilaktyki i Terapii Uzależnień przy opracowywaniu planu działań.
Olsztyński Urząd Miasta będzie również współpracować ze studentami Architektury Krajobrazu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy wesprą proces tworzenia konceptu urbanistycznego.
Na koniec Paulina Żukowska zadeklarowała, że mieszkańcy będą na bieżąco informowani o kolejnych krokach programu, a Urząd Miasta zamierza kontynuować prace nad poprawą jakości życia w Olsztynie.
źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn
Na przedstawionych zdjęciach rewitalizacja polegała na ograniczeniu ilości miejsc parkingowych. Mieszkańcy na pewno zadowoleni, bo to wpisuje się w działania Arbuzowe – uprzykrzyć życie kierowcom.