-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Nadchodzi rewolucja w ochronie dzieci: „ustawa kamilkowa” wprowadza zmiany

OlsztynNadchodzi rewolucja w ochronie dzieci: „ustawa kamilkowa” wprowadza zmiany

Urząd Miasta Olsztyn poinformował o wprowadzeniu nowych regulacji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa dzieci. Instytucje oraz organizacje, które opiekują się najmłodszymi lub z nimi współpracują, mają określony czas na stworzenie „Standardów ochrony małoletnich”.

Zmiany prawne niosą za sobą konieczność zorganizowania warunków, które będą bezpieczne i przyjazne dla każdego dziecka. Są one efektem nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz innych ustaw, które wzmocniły ochronę dzieci przed przemocą. Pakiet ustaw, potocznie znany jako „ustawa kamilkowa”, został nazwany na pamiątkę ośmioletniego Kamila, który zmarł w wyniku przemocy domowej. Ta tragiczna historia stała się impulsem do wprowadzenia zmian w prawie.

Zmienione przepisy zobowiązują placówki do dokładnej weryfikacji personelu pod kątem przestępstw seksualnych i związanych z przemocą wobec dzieci.

– Każda placówka musi opracować standardy „szyte na miarę” – wyjaśnia Sylwia Rembiszewska-Piątek, zastępczyni prezydenta Olsztyna. – W każdym miejscu są inne sytuacje, inne potrzeby i inne możliwości, dlatego każda placówka ma obowiązek stworzyć takie procedury, które pozwolą odpowiednio szybko reagować i odpowiednio zabezpieczyć każde potrzebujące dziecko.

Beata Wojtkowska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę podkreśla, że „są to wszystkie instytucje edukacyjne, opiekuńcze i zdrowotne, takie jak szkoły, przedszkola i żłobki oraz placówki medyczne, sportowe, religijne i inne związane z pozaszkolną aktywnością małoletnich”.

Wszystkie standardy powinny zostać opracowane i wdrożone do 15 lutego bieżącego roku, a po upływie sześciu miesięcy Urząd planuje przeprowadzenie kontroli i nałożenie ewentualnych kar za brak wymaganych dokumentów.

– Co ważne, standardy muszą być też opracowane w wersji zrozumiałej dla dzieci i zostać udostępnione im oraz ich rodzicom, tak żeby dzieci wiedziały jakie mają prawa i gdzie szukać pomocy – zaznacza Wojtkowska.

Aby pomóc w opracowaniu wymaganych standardów Gmina Olsztyn zapewniła jednostkom bezpłatne szkolenia zorganizowane przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja zachęca również do odwiedzenia swojej strony internetowej, gdzie udostępniono dokumenty i przykładowe opracowania pomocne przy tworzeniu nowych procedur ochrony dzieci.

źródło: UM Olsztyn, fot. UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Paul Mark
22 stycznia 2024 05:39

I oczywiście w związku z tą zmianą nastąpi pożądana europeizacja jak w UE ,gdzie pederaści będą adoptować małych chłopców. W celu zobrazowanie normalnych jak najbardziej “stosunków” w rodzinie.

Polecane