-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Olsztyńscy naukowcy opracowują nowe metody badania skuteczności suplementacji witaminy D

OlsztynOlsztyńscy naukowcy opracowują nowe metody badania skuteczności suplementacji witaminy D

Zespół naukowców z nutrigenomiki w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie bada skuteczność suplementacji witaminy D. Badacze sugerują, że pomiar samego poziomu witaminy D w organizmie nie jest najlepszym wyznacznikiem efektywności suplementacji.

Dr Emilia Gospodarska z pracowni nutrigenomiki w Olsztynie wyjaśnia, że kluczowe jest obserwowanie, jak organizm reaguje na witaminę D poprzez ekspresję konkretnych genów. Jest to indywidualna reakcja genów na witaminę D, która ma dać odpowiedź, czy dana dawka przynosi oczekiwane rezultaty.

Zdaniem Gospodarskiej aktualne badania dotyczące skuteczności suplementacji witaminy D za pomocą metod stosowanych przy badaniach leków terapeutycznych nie są wystarczająco dobre dla oceny efektów przyjmowania witaminy D. Podkreśla, że ludzie mają różny poziom tej witaminy i odmiennie na nią reagują.

Naukowcy z Olsztyna w swoich pracach starają się wyodrębnić te geny, które najlepiej posłużą do badań. Badania obejmują również klasyfikację ludzi według sposobu reakcji na witaminę D na na osoby wysoko, średnio i nisko responsywne.

Podział ten zaproponował prof. Carsten Carlberg, lider zespołu nutrigenomiki. Klasyfikacja może znacząco wpłynąć na spersonalizowanie terapii witaminą D, dostosowując dawkę do indywidualnych potrzeb pacjenta. Na przykład, standardowa dawka dla osoby dorosłej to 2000 jednostek dziennie, ale osoby nisko responsywne mogą potrzebować większych ilości.

Witamina D wpływa na gospodarkę wapniową organizmu i utrzymanie kośćca w dobrym stanie. Ma również istotne znaczenie dla efektywnego funkcjonowania układu odpornościowego, chroniąc przed infekcjami i nadmierną reakcją autoimmunologiczną. Niedobory witaminy D mogą skutkować chorobami kostnymi, takimi jak krzywica czy osteomalacja, i przyczyniać się do zwiększonego ryzyka chorób zakaźnych i autoimmunologicznych. Witamina D jest uznawana za kluczową dla zapewnienia prawidłowego stanu zdrowia człowieka.

Dr Gospodarska, członkini zespołu prof. Carlberga w projekcie „WELCOME2”, jest przekonana, że zaproponowane przez nich rozwiązania badawcze mogą znaleźć komercyjne zastosowanie. Projekt finansowany z unijnego programu „Horyzont 2020” ma na celu stworzenie w instytucie Centrum Doskonałości w dziedzinie nutrigenomiki.

Szczegółowe informacje na temat badań opublikowane zostały w czasopiśmie „Nutrients”, gdzie podkreślone zostały znaczenie i innowacyjność badanej metodologii.

źródło: UM Olsztyn

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane