Powiat olsztyński otrzymał prawie 7,5 miliona złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na liście jest trzynaście zadań, wśród nich nowy dach dla Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście.
7,5 miliona złotych trafi do powiatu olsztyńskiego
To już druga edycja Rządowego Programu Odbudowy Zabytków i tym razem powiat olsztyński zyskał blisko 7,5 miliona złotych. Prawie 1,5 miliona złotych pochłonie najkosztowniejszy projekt: konserwacja i odnowienie pozostałości baszty narożnej i fragmentów przylegających do niej średniowiecznych murów obronnych w Dobrym Mieście. Wyremontowany zostanie również kościół ewangelicki w Łęgutach (ponad milion złotych) i wieża kościelna w Klebarku Wielkim (również ponad milion złotych).
– Lista zabytków wymagających wsparcia nie tylko w naszym powiecie jest długa, dlatego cieszę się, że chociaż kilku z nich będzie można za te pieniądze przywrócić dawną świetność. Każda taka inwestycja to inwestycja zarówno w przeszłość, jak i w naszą przyszłość. Cieszę się, że my będziemy mogli zainwestować także w naszą teraźniejszość – powiedział starosta olsztyński Andrzej Abako.
Modernizacja dachu szpitala
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpisało na listę także modernizację dachu Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście (pierwszy etap prac), stanowiącego własność powiatu olsztyńskiego.
– To jeden z dwóch naszych szpitali, ważna placówka zdrowia dla mieszkańców Dobrego Miasta, jak i sąsiednich gmin, mieszcząca się w pochodzących z końca XIX wieku, zabytkowych już budynkach. Ten remont to jedna z najpilniejszych prac jakie są tu do zrobienia, bo wszystkie inne uzależnione są właśnie od niego – wyjaśnia starosta Abako.
Nowy dach już za rok
Prace mają potrwać dwanaście miesięcy. Obejmą naprawę dachu głównego budynku segmentu A szpitala. Dach od lat przecieka, obecnie stwarza już zagrożenie. Zostanie wymienione pokrycie, wzmocniona konstrukcja więźby, zamontowane zostaną wiatroizolacja i termoizolacja, wymienione obróbki blacharskie i system rynnowo-rurowy, naprawione kominy i tym podobne. Celem projektu jest stworzenie w tej historycznej przestrzeni nowoczesnego miejsca do leczenia i pobytu pacjentów oraz zapewnienie pracownikom komfortowych warunków pracy.
Koszty powinny się zamknąć w nieco ponad 510 tysiącach złotych, 500 tysięcy złotych powiat uzyskał z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
– Zadanie zrealizowane będzie w formule „zaprojektuj i wykonaj”, a więc mam nadzieję, że tych pieniędzy wystarczy i nie spotkają nas tutaj jakieś niespodzianki, chociaż nie można wykluczyć, że do przygotowywanej dokumentacji konserwatorskiej i budowlanej nie trzeba będzie wpisać dodatkowych prac. Na razie jednak rozpisujemy przetarg i przygotowujemy się do drugiego etapu naprawy połaci dachowej segmentu B tego szpitala – poinformował starosta Abako.
Prawie 100 milionów złotych dla województwa
Województwo warmińsko-mazurskie w drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzymało blisko sto milionów złotych, które zostaną przeznaczone na renowacje 137 obiektów zabytkowych.
W powiecie olsztyńskim dofinansowane zostaną:
zabytek w służbie zdrowia – modernizacja dachu Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście (etap I) (500 000 złotych).
Gmina Biskupiec:
wykonanie prac konserwatorskich/restauratorskich/renowacja organów w parafii p.w. św. Jana Chrzciciela w Biskupcu (350 500 złotych).
Gmina Dobre Miasto:
konserwacja i restauracja pozostałości baszty narożnej wraz
z fragmentami przylegających średniowiecznych murów obronnych w Dobrym Mieście (1 470 000 złotych).
remont zabytkowego kościoła we Frączkach (469 800 złotych),
konserwacja i renowacja zabytkowego grobu i pomników księdza Walentego Barczewskiego (114 660 złotych),
remont kaplicy parafialnej p.w. św. Rozalii w Kieźlinach (490 000 złotych).
Gmina Gietrzwałd:
prace konserwatorskie elewacji wieży Bazyliki Narodzenia NMP w Gietrzwałdzie (670 000 złotych),
renowacja zabytkowych kapliczek warmińskich na terenie Gminy Gietrzwałd (392 000 złotych),
remont dachu i wymiana oraz konserwacja stolarki okiennej Kościoła Ewangelickiego w Łęgutach (1 000 000 złotych).
Gmina Olsztynek:
remont elewacji kościoła pw. NSPJ w Olsztynku – etap I. Przemurowanie górnych części wieży kościoła. Uzupełnienie ubytków zaprawy, powstałej wskutek erozji wody (382 200 złotych).
Gmina Purda:
remont wieży kościelnej w Klebarku Wielkim (1 035 182 złote).
Gmina Świątki:
prace konserwatorskie i restauratorskie wnętrza kapliczki w Jankowie (147 000 złotych),
prace konserwatorskie i roboty budowlane kościoła pw. Św. Kosmy i Damiana w Świątkach (457 660 złotych).
źródło: Powiat Olsztyński
Ja bym kupił tomograf do jakiegoś szpitala albo dwa jeżeli starczy kasy ale każdy ma swoje priorytety….