W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (WFOŚiGW) nastąpiło ogłoszenie startu trzeciej edycji programu “Moja Woda”.
Mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie zakupu instalacji do zbiórki deszczówki.
“Moja Woda” dla mieszkańców Warmii i Mazur
Podczas konferencji poseł Zbigniew Babalski zwrócił uwagę na wiele korzyści płynących z udziału w programie. Dodał, że proces aplikacji jest niezwykle prosty.
Posłanka Iwona Arent zaznaczyła natomiast rolę mediów regionalnych w informowaniu o programie: “To kolejna okazja dla naszego regionu do korzystania ze środków unijnych. Za pośrednictwem mediów możemy dotrzeć do każdego mieszkańca naszego województwa i poinformować o tej możliwości”.
Osoby gromadzące wodę deszczową często wykorzystują najbardziej ekonomiczne rozwiązania, takie jak beczki czy inne pojemniki. Teraz mają możliwość stworzenia zaawansowanego systemu, który pozwoli na gromadzenie wody w sposób wydajny i profesjonalny.
Niezwykle potrzebny program
Prezes WFOŚiGW w Olsztynie przypomniał, że województwa warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie doświadczają największych trudności związanych z niedoborem wody w kraju.
Ta krytyczna sytuacja podkreśla pilną potrzebę efektywnego gromadzenia i wykorzystywania wody, zwłaszcza w okresach suszy. Program “Moja Woda” stanowi odpowiedź na te wyzwania.
Dzięki niemu mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą zgromadzić wodę deszczową za pomocą specjalistycznych systemów, które są dofinansowywane z funduszy programu. Zebrana w ten sposób woda może być następnie wykorzystywana na wiele sposobów — od nawadniania ogrodów, poprzez wykorzystanie w gospodarstwie domowym, aż po użycie w systemach chłodzących. W ten sposób, mieszkańcy tych regionów mają szansę na zmniejszenie swojego wpływu na lokalne zasoby wodne, jednocześnie zaspokajając własne potrzeby i obniżając rachunki.
Szczegóły i cele
Nabór do programu “Moja Woda”, który rozpoczął się 3 sierpnia, umożliwia uzyskanie dotacji w wysokości 6 tys. złotych, co stanowi do 80% kosztów kwalifikowanych działań związanych z domową retencją. Środki te powinny być wykorzystane na zakup komponentów, które stanowią trwałą część systemu nawadniania lub innego wykorzystania wód opadowych, a także na adaptację już istniejących elementów.
Konieczność oszczędzania wody
W czasach zmian klimatycznych gromadzenie i wykorzystywanie wód opadowych nabiera coraz większego znaczenia. Program “Moja Woda” to wyjątkowa inicjatywa, która nie tylko wspiera mieszkańców w realizacji tych działań, ale także kładzie nacisk na edukację i promowanie dobrych praktyk. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę i każda inicjatywa, która pomaga zwiększyć świadomość i zasoby w celu ochrony naszych zasobów wodnych jest ważna.
źródło: WFOŚiGW
Dostajesz dofinansowanie i z automatu trafiasz na liste adresow gdzie bedxie pobierany podatek od gromadzenia deszczowki. Bez dofinansowania takiej oplaty nie trzeba placic.
Działalność WFOŚiGW w Olsztynie ulica św. Barbary 9 bardziej znamionuje działalność mafijną. Kamery elektryczne zamki nawet dziwni mężczyźni w roli cerberów. Nawet nasyłanie służb. Czyli zastraszanie petentów by odstraszyć do składania wniosków.. Jednym słowem zgroza.
Podania z potwierdzenie4m złożyć oczywiście nie można telefonów nie odbierają, próżno też spodziewać się merytorycznej pomocy. Druków do programów nie wydrukują twierdząc “bo nie mają sprzętu”. Ta szkodliwa społecznie działalność raczej kabaretowa. Ostrzegam powiewasz doświadczyłem tej rażącej niekompetencji. Audyt pilnie potrzebny.