6 C
Olsztyn
środa, 24 kwietnia, 2024
reklama

Ruszają dofinansowania na urządzenia do gromadzenia wody opadowej

OlsztynRuszają dofinansowania na urządzenia do gromadzenia wody opadowej

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie (WFOŚiGW) nastąpiło ogłoszenie startu trzeciej edycji programu “Moja Woda”.

reklama

Mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie zakupu instalacji do zbiórki deszczówki.

“Moja Woda” dla mieszkańców Warmii i Mazur

Podczas konferencji poseł Zbigniew Babalski zwrócił uwagę na wiele korzyści płynących z udziału w programie. Dodał, że proces aplikacji jest niezwykle prosty.

reklama

Posłanka Iwona Arent zaznaczyła natomiast rolę mediów regionalnych w informowaniu o programie: “To kolejna okazja dla naszego regionu do korzystania ze środków unijnych. Za pośrednictwem mediów możemy dotrzeć do każdego mieszkańca naszego województwa i poinformować o tej możliwości”.

Osoby gromadzące wodę deszczową często wykorzystują najbardziej ekonomiczne rozwiązania, takie jak beczki czy inne pojemniki. Teraz mają możliwość stworzenia zaawansowanego systemu, który pozwoli na gromadzenie wody w sposób wydajny i profesjonalny.

Niezwykle potrzebny program

Prezes WFOŚiGW w Olsztynie przypomniał, że województwa warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie doświadczają największych trudności związanych z niedoborem wody w kraju.

reklama

Ta krytyczna sytuacja podkreśla pilną potrzebę efektywnego gromadzenia i wykorzystywania wody, zwłaszcza w okresach suszy. Program “Moja Woda” stanowi odpowiedź na te wyzwania.

Dzięki niemu mieszkańcy domów jednorodzinnych mogą zgromadzić wodę deszczową za pomocą specjalistycznych systemów, które są dofinansowywane z funduszy programu. Zebrana w ten sposób woda może być następnie wykorzystywana na wiele sposobów — od nawadniania ogrodów, poprzez wykorzystanie w gospodarstwie domowym, aż po użycie w systemach chłodzących. W ten sposób, mieszkańcy tych regionów mają szansę na zmniejszenie swojego wpływu na lokalne zasoby wodne, jednocześnie zaspokajając własne potrzeby i obniżając rachunki.

Szczegóły i cele

Nabór do programu “Moja Woda”, który rozpoczął się 3 sierpnia, umożliwia uzyskanie dotacji w wysokości 6 tys. złotych, co stanowi do 80% kosztów kwalifikowanych działań związanych z domową retencją. Środki te powinny być wykorzystane na zakup komponentów, które stanowią trwałą część systemu nawadniania lub innego wykorzystania wód opadowych, a także na adaptację już istniejących elementów.

Konieczność oszczędzania wody

W czasach zmian klimatycznych gromadzenie i wykorzystywanie wód opadowych nabiera coraz większego znaczenia. Program “Moja Woda” to wyjątkowa inicjatywa, która nie tylko wspiera mieszkańców w realizacji tych działań, ale także kładzie nacisk na edukację i promowanie dobrych praktyk. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za naszą planetę i każda inicjatywa, która pomaga zwiększyć świadomość i zasoby w celu ochrony naszych zasobów wodnych jest ważna.

źródło: WFOŚiGW

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

11 KOMENTARZY

11 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Geniusze
6 sierpnia 2023 11:32

Dostajesz dofinansowanie i z automatu trafiasz na liste adresow gdzie bedxie pobierany podatek od gromadzenia deszczowki. Bez dofinansowania takiej oplaty nie trzeba placic.

Paul Mark
6 sierpnia 2023 13:25

Działalność WFOŚiGW w Olsztynie ulica św. Barbary 9 bardziej znamionuje działalność mafijną. Kamery elektryczne zamki nawet dziwni mężczyźni w roli cerberów. Nawet nasyłanie służb. Czyli zastraszanie petentów by odstraszyć do składania wniosków.. Jednym słowem zgroza.
Podania z potwierdzenie4m złożyć oczywiście nie można telefonów nie odbierają, próżno też spodziewać się merytorycznej pomocy. Druków do programów nie wydrukują twierdząc “bo nie mają sprzętu”. Ta szkodliwa społecznie działalność raczej kabaretowa. Ostrzegam powiewasz doświadczyłem tej rażącej niekompetencji. Audyt pilnie potrzebny.

Polecane
Ogłoszenia