Kąpieliska nad największym jeziorem olsztyńskim, jeziorem Ukiel, zostały zamknięte do odwołania. Powodem jest zakwit toksycznych sinic, który niestety co roku wprowadza modyfikacje w planach wypoczynku mieszkańców i turystów.
Kąpieliska, znajdujące się w CRS Ukiel, zostały oficjalnie zamknięte w sobotę, 8 czerwca, kiedy to nad jeziorem pojawiła się czerwona flaga. Zakaz kąpieli nie obejmuje jednak wypożyczania sprzętu wodnego, co potwierdza Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie.
Sezon w Centrum Rekreacyjno-Sportowym Ukiel został oficjalnie otwarty 24 czerwca, gdzie udostępniono dwa strzeżone kąpieliska. Chociaż obecnie kąpiel w jeziorze jest zakazana, na Miejskiej Plaży nadal można korzystać z kąpieli słonecznych.
Według serwisu Głównego Inspektoratu Sanitarnego (sk.gis.gov.pl), jakość wody w Ukielu była oceniana jako idealna jeszcze w połowie czerwca. Niemniej jednak, pojawienie się sinic na przełomie czerwca i lipca stało się już swoistym corocznym zwyczajem.
Lekarze zdecydowanie przestrzegają przed ignorowaniem zakazów. Kontakt z sinicami może prowadzić do szeregu nieprzyjemnych objawów, takich jak gorączka, osłabienie, jadłowstręt i wymioty. W skrajnych przypadkach może dojść do drżenia mięśni czy trudności z oddychaniem.
Zgodnie z komunikatem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olsztynie, zakwit sinic wystąpił w wodzie jeziora Ukiel na kąpieliskach nr 1 i 2 oraz w Wodnym Placu Zabaw na Plaży Miejskiej. Sinice mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kąpieli, dlatego kąpiel jest niedozwolona.
Organizator kąpieliska i prezydent miasta mają obowiązek niezwłocznie rozpowszechnić informację o wprowadzonym zakazie za pomocą środków masowego przekazu. Ponadto, organizator kąpieliska zobowiązany jest do umieszczenia tej informacji w miejscu oznaczenia kąpieliska oraz w jego pobliżu.
Wszystkie osoby planujące wypoczynek nad jeziorem Ukiel są proszone o bieżące śledzenie komunikatów w sprawie jakości wody i respektowanie wprowadzonych ograniczeń. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze.
Prośba o sprawdzenie dat w piśmie, bo po przeczytaniu ta osoba co podpisała to chyba nie przeczytała tego czegoś.
Ciekawe, że wg GIS jakość wody w Ukielu była oceniana jako idealna i pojawiła się plaga sinic. To nie jest “zakażenie”, ani przypadek. Autor dobrze pisze, że “pojawienie się sinic na przełomie czerwca i lipca stało się już swoistym corocznym zwyczajem”. Dlaczego więc pojawiają się sinice takich ilościach? Sinice (cyjanobakterie) znakomicie rozwijają się kiedy robi się cieplej, jest dużo słońca (do fotosyntezy) oraz – co istotne – występuje obfitość składników odżywczych (azotany i fosforany). To właśnie przez te składniki odżywcze mamy zakwit, czy plagę sinic. W czystych i biologicznie sprawnych zbiornikach takich zakwitów nie ma. Ukiel może wydawać się czysty… Czytaj więcej »