Program stypendiów dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych ma na celu wyrównanie szans – w życiu i w edukacji. Niektórym młodym ludziom nie dostarczano narzędzi rozwojowych, które umożliwiłyby im pełne funkcjonowanie w społeczeństwie. Za nadrobienie tych obszarów zabrała się Fundacja Dobrych Inicjatyw.
Gdy wychowujesz się w szczególnych warunkach, bez wsparcia dorosłych na zwykłych zasadach, trudno zdobywać kompetencje kierunkowe. Mimo to, niektóre dzieci są na tyle zmotywowane, że rozwijają swoje zainteresowania i uzdolnienia zaskakująco skutecznie. Warto dostarczyć im możliwości: finansowe i organizacyjne, dzięki którym będą stopniowo eliminować życiowe blokady. Stypendia dla dzieci oferowane przez Fundację Dobrych Inicjatyw zagospodarowują jeszcze dodatkowy obszar, rzadko uwzględniany przez inne instytucje publiczne lub organizacje pozarządowe. Mianowicie – wsparcie psychologiczne.
Zacznij pracę od swojego wnętrza
Psychoterapia i praca nad emocjami to bardzo ważne narzędzia w programie stypendialnym. Ugruntowanie motywacji wewnętrznej pozwala na skuteczne realizowanie innych potencjałów edukacyjnych. Dzięki temu beneficjenci nie przejawiają tzw. słomianego zapału, ale – znając swoje możliwości i ambicje – rzetelnie działają dla swojego dobra. Fundacja dla dzieci wzięła na tapet te (niestety dość powszechne) deficyty, zwłaszcza że dostęp do psychologicznego samokształcenia jest utrudniony. Państwo poprzez swoje instytucje publiczne zaniedbało ten obszar i dziś trudno znaleźć specjalistów lub specjalistki z wolnymi terminami – szczególnie na terenie małych miasteczek i wsi. Prawdopodobnie dlatego FDI odnotowało, że aż 50% dotychczasowych wniosków w programie stypendialnym dotyczy właśnie wsparcia psychologicznego. Pochylenie się nad własnymi emocjami wśród młodzieży placówek opiekuńczo-wychowawczych pomaga przepracować trudną przeszłość, czasem również kompleksy i przeszkody w życiu społeczno-towarzyskim.
Stypendia dla dzieci – od korepetycji po zajęcia dla szczególnie utalentowanych
Program stypendialny odpowiada też na bardziej tradycyjnie potrzeby edukacyjne wychowanków. Fundacja Dobrych Inicjatyw szuka wspólnie ze stypendystami oraz stypendystkami działań, które mogą przynieść liczne korzyści w szkole i później – w życiu zawodowym. Część z nich to po prosty korepetycje wyrównawcze, najczęściej z przedmiotów takich jak: matematyka, biologia, fizyka, język polski. Szczególnym przypadkiem są języki obce, których nauka wynika nie tylko z braków szkolnych, ale także z rozpoznania szans rozwojowych. Dzięki perfekcyjnej znajomości języka angielskiego możemy zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy – i dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych doskonale to rozumieją.
No i rozwój talentów. Składając wniosek stypendialny można liczyć na wsparcie dla zainteresowań artystycznych. Popularne wybory dotyczą zajęć muzycznych: nauki gry na instrumencie (gitarze, fortepianie) lub szkoleń wokalnych. Nie brakuje też dzieci uzdolnionych plastycznie, które mogą doskonalić warsztat ze specjalistami z zakresu sztuk pięknych. Bywa, że fokus jest na bardziej szczegółowych dziedzinach umiejętności praktycznych. Może to być kurs prawo jazdy lub coś związanego z zainteresowaniami. Fundacja wychodzi z założenia, że hobby jest niemal tak samo cennym kapitałem, jak kompetencje naukowe czy zawodowe. Jeżeli ktoś jest w stanie skupić się na swojej pasji, znaczy że jego zasoby osobiste pozwalają na skrupulatną, rzeczową pracę. Ciekawość to cecha, którą warto dowartościowywać.
Ile kosztuje rozwój osobisty dzieci?
Koszt obsługi programu stypendialnego to minimalnie 20 000 zł miesięcznie. Obecnie ze stypendiów Fundacji Dobrych Inicjatyw korzysta 45 dzieci i młodzieży z placówek opiekuńczo-wychowawczych z całej Polski (szczególnie z regionów centralnych i wschodnich). Potrzeby beneficjentów są najważniejsze, dlatego najpierw rozpatrywane są wnioski, a dopiero potem fundacja poszukuje źródeł finansowania. Istotne, by możliwości rozwoju wychowanków były zabezpieczone. Więc czytelniku, jeżeli jesteś ciekaw, jaki prezent zrobić dzieciom, to pamiętaj, że możesz zainwestować właśnie w równe szanse w edukacji.