-0 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Lidia Staroń zorganizowała okrągły stół. Trwa walka o uratowanie “perły Warmii”

OlsztynLidia Staroń zorganizowała okrągły stół. Trwa walka o uratowanie "perły Warmii"

Senator Lidia Staroń zorganizowała spotkanie z ekspertami, by omówić narastający problem degradacji rzeki Pasłęka, która przepływa przez powiat olsztyński. Kiedyś rzeka była czysta i pełna życia, teraz jej stan jest alarmujący. Wielu zauważa, że woda jest mętna, a populacja ryb maleje.

Spotkanie zgromadziło przedstawicieli różnych instytucji, w tym Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z Gdańska, a także Stowarzyszenia Miłośników Pasłęki “Passaria”.

Członkowie stowarzyszenia “Passaria” zauważają, że stan rzeki Pasłęki, nazywanej “perłą Warmii”, pogarsza się z roku na rok. Szczególnie zaniepokoiło ich przyśpieszenie negatywnych zmian w ostatnich latach, zwłaszcza w obszarze Łęgut. Wskazali na jeden z obiektów w tym rejonie jako kluczowy czynnik wpływający na ten stan. Negatywne efekty widoczne są nie tylko w samej Pasłęce, ale również w jeziorach, przez które przepływa: Łęguckiego i Isąg. W lecie poziom tlenu jest niski, co prowadzi do poważnych problemów ekologicznych.

Sytuację pogorszyła również niespełniająca norm oczyszczalnia ścieków w Łęgutach. Dzięki interwencji lokalnych władz i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z Gdańska, oczyszczalnia została zamknięta, co przyniosło pewną poprawę. Od 2023 roku przeprowadzany jest monitoring jezior przez które przepływa Pasłęka.

Profesor Jolanta Grochowska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zwróciła uwagę na problem niekontrolowanego nawożenia pól pofermentem, czyli resztkami z produkcji biogazu. Zdaniem dyrektora RZGW Wody Polskie w Gdańsku, Andrzej Winiarski, nadmierne nawożenie jest jednym z głównych problemów.

Przedstawiciele lokalnego Polskiego Związku Wędkarskiego podkreślili, że spadek populacji pstrąga potokowego w rzece Pasłęka jest wyraźnym sygnałem, że coś jest nie tak z jakością wody. Dążą do znalezienia sposobów na zahamowanie tych negatywnych trendów, ponieważ obecny stan rzeczy jest niepokojący.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ddd
2 maja 2023 09:02

Uuu jak Lidka się bierze do roboty to już po perle Warmii

babcia
1 maja 2023 22:46

Czyżby p. Staroń rozpoczęła już kampanię wyborczą?

Polecane