Branża IT rządzi się swoimi prawami. Mimo, że coraz więcej osób wybiera tę ścieżkę kariery zawodowej, to na rynku wciąż jest miejsce dla nowych specjalistów. Programiści, testerzy czy product ownerzy mogą liczyć nie tylko na atrakcyjne wynagrodzenie i szeroki pakiet benefitów pozapłacowych, ale także elastyczne formy zatrudnienia. Jedną z nich jest IT Contracting. Na czym polega to rozwiązanie i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością w środowisku java developerów czy analityków?
Na czym polega IT Contracting?
IT Contracting to elastyczna forma zatrudnienia, w której pośredniczy podmiot zewnętrzny – najczęściej agencja rekrutacyjna. W tym modelu współpracy firma HR jest odpowiedzialna za dostarczenie klientowi specjalistów o określonych kompetencjach na konkretny czas (np. kilka lub kilkanaście miesięcy). Agencja odpowiada za takie elementy jak: stworzenie strategii rekrutacyjnej, identyfikację kandydatów, rekrutację specjalistów i zarządzanie nimi. To wygodne rozwiązanie dla pracodawców. Dzięki temu zyskują dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników z wyjątkowo konkurencyjnej branży, jaką jest IT. Jedną z największych zalet tego rozwiązania jest elastyczność. To pracodawca decyduje, na jak długo chce związać się z danym specjalistą. Po zakończeniu zadania może zrezygnować z dodatkowego wsparcia, inwestując w zupełnie inny projekt, który w danym momencie może przynieść najwięcej korzyści.
IT Contracting w oczach pracowników
Czy współpraca na zasadzie outsourcingu jest równie atrakcyjna dla pracowników? Okazuje się, że tak. Z raportu „Kilka słów o IT Contractingu”, przeprowadzonego na zlecenie firmy doradztwa personalnego HRK, wynika, że aż 88% ankietowanych decyduje się na tę opcję ze względu na możliwość osiągnięcia wyższego wynagrodzenia. Ale większe zarobki to niejedyna motywacja. 52% osób biorących udział w badaniu docenia elastyczność tego rozwiązania i możliwość rotacji między projektami. Dzięki temu, że pracownik nie jest związany na stałe z żadną firmą, może decydować o tym, w jakim projekcie chce uczestniczyć. Taka elastyczność w doborze zadań pozwala lepiej zarządzać swoim czasem i wynagrodzeniem. Z kolei różnorodność zadań pozwala ograniczyć ryzyko przedwczesnego wypalenia zawodowego.
24% pracowników IT widzi w tej formie współpracy duże możliwości rozwoju zawodowego w większych organizacjach. Dzięki współpracy na zasadzie IT Contractingu pracownik ma szansę pracować przy ambitnych, dobrze płatnych projektach dla największych firm z branży, także tam, gdzie nie miałby szansy na otrzymanie posady specjalisty na cały etat. To ogromna szansa na rozwój kariery zawodowej, zwłaszcza w przypadku osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku pracy.
12% ceni stałą opiekę HR. Mimo dynamicznych zmian na rynku pracy w wielu firmach kandydaci wciąż nie mogą liczyć na profesjonalne wsparcie w trakcie rekrutacji. W przypadku outsourcingu prowadzonego przez doświadczoną agencję doradztwa zawodowego kandydaci otrzymują pełne wsparcie na każdym etapie rekrutacji. Dzięki temu mają większą motywację do pracy i osiągania wysokich wyników.
Więcej informacji znajdziesz na: https://hrk.pl/pl/it-contracting.