Świat nie ustaje w wysiłkach, by zapewnić lepszy byt nie tylko wszystkim obecnie zaludniającym naszą planetę, ale także przyszłym pokoleniom. Dbałość o dobrostan Ziemi i jej mieszkańców każdy jednak powinien zacząć od siebie, dlatego OknoPlus dołączył do Koalicji Termomodernizacji – branżowej inicjatywy mającej na celu wsparcie indywidualnych konsumentów w podniesieniu standardu energetycznego ich domów, co ma w konsekwencji przynieść zmniejszenie zapotrzebowania na energię i idącą w ślad za tym redukcję emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych do atmosfery.
Dusimy się sami!
W 2017 roku aż sześć polskich miast znalazło się w niezbyt chlubnej czołowej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. Ale problem fatalnej jakości powietrza nie dotyczy tylko większych skupisk ludności. W ogólnej kwocie szkodliwych emisji spory udział mają niewielkie miasteczka i wsie, gdzie nie ma mowy o dostępie do sieci ciepłowniczych lub gazowych, a domy wciąż ogrzewane są przy pomocy kotłów na olej opałowy i węglowych. Na dodatek stare, niespełniające współczesnych norm ekologicznych piece doskonale nadają się do tego, by palić w nich właściwie czymkolwiek, co bywa skwapliwie wykorzystywane w dobie problemów z paliwami wyższej jakości, a na co postawione w obliczu kryzysu energetycznego władze zwyczajnie przyzwalają. A przestarzałe kotły plus kiepskie paliwo to równanie, którego wynikiem jest lawinowy wzrost zanieczyszczeń, szczególnie widoczny w sezonie grzewczym.
Nie tylko piece
Choć urządzenia grzewcze same w sobie stanowią poważne zagrożenie dla czystości powietrza, nie można jednak zapomnieć o budynkach, w których są użytkowane. Lwia część domów jednorodzinnych w Polsce została wzniesiona w czasach, kiedy efektywność energetyczna była pojęciem niemal nieznanym, a już z całą pewnością – nie stosowanym w praktyce.
– Stąd mamy do czynienia z budynkami, które przez fatalną izolację dachów i ścian, a także nieszczelne okna i drzwi, w sposób praktycznie niekontrolowalny wypuszczają ciepło na zewnątrz. W efekcie do ich ogrzania potrzeba znacznie więcej energii, a ponieważ ta pochodzi z przestarzałych źródeł i wątpliwej jakości paliwa, rośnie poziom emisji szkodliwych substancji – mówi Dawid Mickiewicz, OknoPlus.
Dlatego nie można ograniczyć się tylko do akcji wymiany „kopciuchów”, bowiem samo zastąpienie kotłów starszych konstrukcji nowoczesnymi nie uzdrowi sytuacji. Do sprawy należy podejść kompleksowo, łącząc montaż bardziej efektywnych źródeł ciepła z termomodernizacją budynków.
Program Czyste Powietrze
Takie właśnie są założenia programu Czyste Powietrze 2023, przez wsparcie finansowe zachęcającego właścicieli domów do ich dostosowania do wymogów współczesnego świata. Program podzielony jest na trzy części, które różni przede wszystkim poziom dofinansowania, wynoszący 40, 70, a nawet 100% kosztów modernizacji termicznej. Znamienne, że najwyższe wsparcie można uzyskać decydując się na termomodernizację kompleksową.
– By uzyskać pożądany efekt końcowy, wymianie pieca musi towarzyszyć docieplenie przegród, czyli ścian i dachów, a także wymiana stolarki otworowej. W przypadku okien i drzwi istotne jest zwrócenie uwagi na ich parametry, określone w Warunkach Technicznych 2021, w tym szczególnie na wartość współczynnika przenikania ciepła. Produkty firmy OknoPlus spełniają te wymogi ze sporym zapasem, stanowią zatem doskonały wybór przy każdym przedsięwzięciu termomodernizacyjnym – podkreśla Dawid Mickiewicz.
Szkopuł w tym, że nie każdy ma świadomość konieczności połączenia tych działań, dlatego tak istotna jest kwestia dotarcia z odpowiednią informacją do jak najszerszej rzeszy właścicieli domów.
Edukacja i wsparcie
Powodzenie systemowego rozwiązania, jakim jest program Czyste Powietrze, zależy od powszechności jego zastosowania. Pierwszym krokiem musi być zatem spowodowanie wzrostu społecznej świadomości zagrożeń i wynikająca z tego potrzeba indywidualnego im przeciwdziałania. W kierowaniu uwagi zarówno na sam problem, jak i jego możliwe rozwiązania istotna jest więc edukacja – jeden z celów branżowej Koalicji Termomodernizacji, do której przystąpił OknoPlus.
– Opierając się na fachowej wiedzy naszych doradców chcemy wszechstronnie pomóc każdemu klientowi w bezproblemowym przejściu przez wszystkie szczeble konieczne do uzyskania dofinansowania w ramach programu Czyste Powietrze – począwszy od wypełnienia wniosku, przez zgromadzenie niezbędnych dokumentów, aż po dobór odpowiednich rozwiązań technologicznych – zaznacza Dawid Mickiewicz.
Ponieważ kwota wsparcia finansowego może sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, gra jest z pewnością warta świeczki. Co ważne, satysfakcja nie kończy się na oszczędnościach finansowych. Dobrze jest przecież mieć świadomość, że zapewniając komfort sobie i swoim najbliższym dokładamy również swoją cegiełkę do dbałości o planetę.