8 C
Olsztyn
czwartek, 19 grudnia, 2024
reklama

Jak zostać rolnikiem bez wykształcenia?

Materiał partneraJak zostać rolnikiem bez wykształcenia?

Prowadzenie własnej działalności rolniczej to kwestia, która budzi zainteresowanie u sporej liczby osób. Co więcej, ciekawi ona osoby niekoniecznie podchodzące z rodzin rolniczych, w których przekazywanie ziemi i związanych z jej uprawą pracami, stało się tradycją. Aktualnie można zaobserwować chęć posiadania ziemi ze strony osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tego rodzaju pracami. Jednak w takiej sytuacji pojawia się kluczowe pytanie, czyli jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego?

reklama
zamów reklamę

Jak zostać rolnikiem bez szkoły?

Podobnie, jak w przypadku każdego innego zawodu, do wykonywania działań związanych z rolnictwem konieczne jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji. Wiele osób obiera tę ścieżką już w okresie edukacji, jednak nie każdy od samego początku wie, czym dokładnie pragnie zajmować się w swoim przyszłym życiu. W Ustawie o kształtowaniu rozwoju rolnego zawarte są informacje o konieczności posiadania odpowiednich kwalifikacji. Wymagane są one do uzyskania statusu rolnika indywidualnego.

W rozumieniu Ustawy, kwalifikacje związane są z kierunkowym wykształceniem, wynikającym z ukończenia szkoły zawodowej branżowej bądź też średniej branżowej o profilu rolniczym. Można postawić również na studia wyższe rolnicze, które pozwolą na uzyskanie potrzebnej wiedzy oraz kwalifikacji.

W takim razie, co z osobami, które pragną zostać rolnikami bez ukończenia szkoły? To możliwa do przejścia droga, jednak wymaga wiele zaangażowania, by w rezultacie dotrzeć do obranego celu. Istnieją możliwości uzyskania wykształcenia rolniczego w inny sposób. Można do nich zaliczyć tytuł zawodowy lub tytuł kwalifikacyjny, a także tytuł zawodowy mistrza w zawodzie rolniczym. Dzięki temu nie trzeba posiadać specjalnego wykształcenia rolniczego, gdyż tego rodzaju kwalifikacje rolnicze także mają znaczenie i są uznawane. Nie można jednak zapominać, iż w sytuacji starania się odpowiednie kwalifikacje, istotne jest posiadanie stażu pracy w sektorze rolniczym, którego okres wynosi co najmniej trzy lata.

Staż pracy w gospodarstwie – co się za niego uznaje?

Staż pracy w gospodarstwie dotyczy osób, które pragną założyć gospodarstwa od zera. Jest to okres, w trakcie którego dana osoba spełniła kilka istotnych warunków. Przede wszystkim należy pamiętać o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS-ie, a także pozostawaniu na zatrudnieniu w gospodarstwie rolnym na podstawie umowy o pracę bądź spółdzielczej umowy o pracę, wykonując działania związane z rolnictwem. Za staż pracy w gospodarstwie uznaje się również wykonywanie pracy, która związana jest z prowadzeniem działalności rolniczej w charakterze członka spółdzielni produkcji rolnej.

Swobodny zakup ziemi ograniczony jest przez wielkość areału, jaki dana osoba chce nabyć. Bez uzyskania specjalnej zgody, można kupić do powierzchni wynoszącej 1 ha. Są to wymagania, które wskazują na potrzebę otrzymania zezwolenia od Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Warto w tym zakresie na bieżąco przeglądać aktualne wiadomości rolnicze.

Jak zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego? Podsumowanie

Chęć zostania rolnikiem bez wykształcenia rolniczego niekoniecznie musi okazać się niepowodzeniem. Podjęcie odpowiednich kroków pozwoli na uzyskanie pożądanych rezultatów, dlatego wyjątkowo istotne jest samozaparcie i wytrwałe dążenie do celu. Dzięki temu można zostać rolnikiem bez odziedziczenia ziemi po rodzicach, czy zdobycia wykształcenia w szkole zawodowej branżowej, czy w ramach studiów wyższych. Istnieje wiele możliwości, w wyniku których w skuteczny sposób można zrealizować swoje zainteresowania rolnictwem.

Istotne jest, by nie poddawać się w dążeniu do celu, a maksymalnie w taką drogę zaangażować, co z czasem przyniesie wymierne korzyści. Dla niektórych może wydawać się to żmudną i czasochłonną czynnością, jednak zawsze warto próbować i mieć na uwadze swoje pasje, marzenia oraz podjętą decyzję. Praca na roli nie należy do najłatwiejszych, mimo tego, wykonywanie jej z pasji, z pewnością przysporzy wiele satysfakcji.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane