-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Podolsztyńska gmina bije rekordy. Cena ziemi oszałamia. Warto tam zamieszkać?

OlsztynPodolsztyńska gmina bije rekordy. Cena ziemi oszałamia. Warto tam zamieszkać?

Według danych GUS gmina Stawiguda w województwie warmińsko-mazurskim zanotowała największą – o 111,8 procent – dynamikę przyrostu ludności. Wójt Michał Kontraktowicz mówi w rozmowie z Interią, że to dzięki z jednej strony bliskości natury, a z drugiej – urzędów i łączeniu walorów wiejskich z wysoką jakością usług.

Stawiguda liderem Spisu Powszechnego GUS

Według danych zgromadzonych przez Główny Urząd Statystyczny podczas zeszłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 gmina Stawiguda w województwie warmińsko-mazurskim zanotowała największą, bo aż o 111,8 procent, dynamikę przyrostu ludności.
W 2011 roku Stawigudę zamieszkiwało 6 440 osób, w 2021 roku – 13 643. Stosunkowo niewielka, bo zajmująca 225,52 kilometrów kwadratowych gmina wyprzedziła między innymi Kosakowo (przyrost o 89,5 procent) czy Czernicę (79,1 procent).

Stawiguda łączy walory wiejskie z wysoką jakością usług

Stawiguda leży na południe od Olsztyna wśród malowniczych wzgórz i jezior jak Łańskie czy Pluszne. Dzięki temu przez cały rok przyciąga turystów. Niektórzy z nich postanawiają zostać tu na dłużej.

– 54 procent powierzchni gminy to lasy, 15 procent to woda, więc 69 procent gminy to tereny przyjazne – zaznacza wójt Stawigudy Michał Kontraktowicz, który wiele lat temu zamieszkał z żoną we wsi Bartąg.
– Bliskość do natury, ale i do urzędów, niemalże wszyscy się znamy. W takiej dzikości natury może daleko nam do Bieszczad. Próbujemy jednak łączyć walory wiejskie z wysoką jakością usług – mówi dla Interia.pl.
Wójt podkreśla, że do Stawigudy przeprowadzają się ludzie nie tylko z Olsztyna, ale też Warszawy i południowej części Polski.


– Mamy tu swój rytm i czerpiemy z tego pełnymi garściami. U nas po prostu dobrze się mieszka, dobrze się pracuje, dobrze się żyje – puentuje.
W tym samym tonie wypowiadają się mieszkańcy.


– Jest fajnie, jest dużo młodych ludzi, jest dobra infrastruktura. Dookoła głównie nowe bloki i domy. Jest blisko jeziora, są też przedszkola, dużo sklepów, szerokie drogi, fajne chodniki. W centrum miasta jest zupełnie inaczej – zaznacza Anna z Bartąga.

Stawiguda to również bliskość dużego miasta

Dla rozwoju i atrakcyjności danej miejscowości poza walorami przyrodniczymi ważna jest także odległość od większych ośrodków miejskich. Zauważa to również GUS, którym w swoim raporcie zaznaczył, że “największym przyrostem ludności charakteryzowały się przede wszystkim gminy położone w bezpośrednim sąsiedztwie największych ośrodków miejskich, co wynika z siły przyciągania wielkich aglomeracji jako atrakcyjnych rynków pracy. Nadmienić jednak należy, że proces suburbanizacji dotyczy również miast średniej wielkości”.
Stawiguda ma pod tym względem bardzo dobre położenie.

Bartąg – na wsi, ale w mieście, i to taniej

Bartąg jest jedną ze wsi, w których również zanotowano duży przyrost ludności. Jedną z nowych mieszkanek jest pani Anna, która wraz z mężem pięć lat temu kupiła tu dom w zabudowie bliźniaczej.
– Tu zawsze chodzi o własny kawałek ziemi i bliskość jeziora oraz lasów. Ludzie powoli mają dosyć mieszkania w blokach, a mimo inflacji społeczeństwo się bogaci. Ziemię w Olsztynie bardzo ciężko znaleźć, ceny są kosmiczne – zaznacza kobieta.


Chociaż Stawiguda jest najdroższą podolsztyńską gminą – według raportu „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” średnie ceny działek w maju 2022 roku wynosiły 201 złotych za metr kwadratowy – wciąż jest dużo taniej niż w Olsztynie, gdzie za metr kwadratowy w maju 2022 roku trzeba było zapłacić 363 złote.
Pani Anna jednak na co dzień ma wrażenie, że mieszka w mieście. W ciągu pięciu minut może dojść do marketu, który mieści się w Olsztynie. Z drugiej strony chwali tempo załatwiania spraw urzędowych – w Stawigudzie jest znacznie szybciej. Dostrzega jednak, że wraz z ogromnym popytem ceny działek wzrosły, także w Bartągu, cieszy się więc, że jej udało się kupić dom w „rozsądnej cenie”.
– Niektórzy trzymają nieruchomości, żeby sprzedać drożej. Ludzie chcą tu mieszkać. Jest fajnie, spokojnie, jest dojazdówka do obwodnicy. Stawiguda jest pod tym względem świetnie położona – chwali pani Anna.

Wiele czynników zachęca do zamieszkania w Stawigudzie

Wójt Michał Kontraktowicz mówi, że ludzi do Stawigudy przyciąga wiele czynników.
– Bliskość wojewódzkiego miasta Olsztyna jest na pewno jednym z głównych czynników. Ale też i to, że jako gmina jesteśmy bardzo przyjaźni, otwarci, prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, którzy mają blisko do urzędników, wójta. Znamy się tu prawie wszyscy – zaznacza.
Nie bez znaczenia jest również dostępność komunikacyjna: do Olsztyna, droga do Gdańska i Warszawy, transport kolejowy i komunikacja zbiorowa finansowana przez gminę. Niedaleko jest też duży ośrodek akademicki, co może być zachętą dla młodych ludzi z innych części województwa.

Większa liczba mieszkańców to większe wyzwania

Zwiększenie liczby mieszkańców oznacza też konieczność dostosowywania infrastruktury do rosnących potrzeb.
– Musimy być bardzo aktywni w inwestowaniu, musimy nadążać z infrastrukturą, która jest potrzebna mieszkańcom. Prowadzimy niezwykle dużo inwestycji. Jesteśmy niedużą gminą, a plasujemy się na trzecim miejscu w województwie, jeśli chodzi o wielkość inwestycji w tym roku. Przed nami są Olsztyn i Elbląg – opowiada wójt Michał Kontraktowicz, jako przykład podając wybudowaną w 2017 roku szkołę w Bartągu. Okazuje się, że w tym roku konieczna będzie dalsza, kolejna już rozbudowa placówki, zostanie otwarty przetarg na tę inwestycję.


Wójt zaznacza, że rozbudowa infrastruktury dotyczy nie tylko edukacji, ale też dróg czy instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tym roku budżet na inwestycje wynosi 60 milionów złotych i jak na gminę wiejską jest to duża kwota.

źródło: Interia

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

9 KOMENTARZY

9 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
27 września 2022 11:42

Taaaak, infrastruktura jest pierwszorzędna. W szczególności dojazd z Olsztyna. Chyba, że lubicie stać w korkach na tych uliczkach.

Ze Stawigudy
27 września 2022 19:42

“Stawiguda łączy walory wiejskie z wysoką jakością usług…” taki żarcik. No chyba, że wójt dyktował dziennikarzowi.

Polecane