Do olsztyńskiego ratusza wpłynął wniosek OZGraf o wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji dotyczącej uwarunkowań środowiskowych. Przedsiębiorstwo chce wybudować na swoim terenie osiedle mieszkaniowe.
Urząd Miasta wszczął postępowanie
Pod koniec maja Urząd Miasta Olsztyna obwieścił, że zgodził się na wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, o które wnioskowały Olsztyńskie Zakłady Graficzne. Chodzi o działki numer 28, 29/2 i 30/1 w obrębie 92, na których firma chce postawić „zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z usługami, garażami podziemnymi oraz niezbędną infrastrukturą”.
Samo wydanie decyzji środowiskowej może potrwać nawet trzy miesiące, na zezwolenie na budowę czeka się około dwóch miesięcy, wszystkie pozwolenia i budowa mogą potrwać nawet kilka lat.
Olsztyńskie Zakłady Graficzne funkcjonują od 1945 roku
Przed wojną w Olsztynie funkcjonowała drukarnia rodziny Harichów, najstarsze wydawnictwo i drukarnia, założone w 1841 roku przez Karola Haricha. W 1945 roku w to miejsce otwarto Drukarnię Państwową w Olsztynie, którą trzy lata później przemianowano na Państwowe Olsztyńskie Zakłady Graficzne, aby w 1951 roku usunąć z nazwy człon „Państwowe”. Sam budynek, zlokalizowany na rogu ulic Towarowej i Dworcowej, wybudowano w latach 60-tych.
W latach 80-tych, po fali strajków w OZGrafie, na zewnętrznym murze budynku pozostał zawieszony krzyż, który do dziś stanowi charakterystyczny element obiektu. Sprawa stała się medialna, mediacji podjął się Jacek Kuroń, działacz „Solidarności” i późniejszy minister pracy i polityki społecznej.
W 1997 roku Olsztyńskie Zakłady Graficzne zostały przekształcone w spółkę akcyjną, obecnie należą do firmy KOMPAP S.A., która jest również właścicielem białostockiej drukarni BZGraf.
źródło: olsztyn.com.pl