27 C
Olsztyn
poniedziałek, 15 sierpnia, 2022
reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Olsztyńskie Zakłady Graficzne chcą wybudować nowe bloki przy ul. Dworcowej?

OlsztynOlsztyńskie Zakłady Graficzne chcą wybudować nowe bloki przy ul. Dworcowej?

Do olsztyńskiego ratusza wpłynął wniosek OZGraf o wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji dotyczącej uwarunkowań środowiskowych. Przedsiębiorstwo chce wybudować na swoim terenie osiedle mieszkaniowe.

Urząd Miasta wszczął postępowanie

reklama

Pod koniec maja Urząd Miasta Olsztyna obwieścił, że zgodził się na wszczęcie postępowania w sprawie wydania decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych, o które wnioskowały Olsztyńskie Zakłady Graficzne. Chodzi o działki numer 28, 29/2 i 30/1 w obrębie 92, na których firma chce postawić „zespół zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej wraz z usługami, garażami podziemnymi oraz niezbędną infrastrukturą”.

Samo wydanie decyzji środowiskowej może potrwać nawet trzy miesiące, na zezwolenie na budowę czeka się około dwóch miesięcy, wszystkie pozwolenia i budowa mogą potrwać nawet kilka lat.

Olsztyńskie Zakłady Graficzne funkcjonują od 1945 roku

reklama

Przed wojną w Olsztynie funkcjonowała drukarnia rodziny Harichów, najstarsze wydawnictwo i drukarnia, założone w 1841 roku przez Karola Haricha. W 1945 roku w to miejsce otwarto Drukarnię Państwową w Olsztynie, którą trzy lata później przemianowano na Państwowe Olsztyńskie Zakłady Graficzne, aby w 1951 roku usunąć z nazwy człon „Państwowe”. Sam budynek, zlokalizowany na rogu ulic Towarowej i Dworcowej, wybudowano w latach 60-tych.

Olsztyn wystawił na sprzedaż atrakcyjną działkę

W latach 80-tych, po fali strajków w OZGrafie, na zewnętrznym murze budynku pozostał zawieszony krzyż, który do dziś stanowi charakterystyczny element obiektu. Sprawa stała się medialna, mediacji podjął się Jacek Kuroń, działacz „Solidarności” i późniejszy minister pracy i polityki społecznej.

reklama

W 1997 roku Olsztyńskie Zakłady Graficzne zostały przekształcone w spółkę akcyjną, obecnie należą do firmy KOMPAP S.A., która jest również właścicielem białostockiej drukarni BZGraf.

źródło: olsztyn.com.pl

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×