3.5 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

MPEC Olsztyn układa się w sądzie. Dostanie 3,3 mln złotych

OlsztynMPEC Olsztyn układa się w sądzie. Dostanie 3,3 mln złotych

W wyniku ugody sądowej firma Remak-Energomontaż SA zobowiązała się do zapłaty na rzecz olsztyńskiego MPEC-u 3 346 000 złotych.

Sprawa ciągnie się od 2020 roku, kiedy MPEC wniósł pozew do wydziału gospodarczego Sądu Okręgowego w Olsztynie na kwotę niemal 6 milionów złotych. – W uzasadnieniu pozwu wskazano, że wymieniona kwota miała stanowić karę umowną nałożoną przez powoda na pozwaną spółkę z uwagi na opóźnienie w terminowym zakończeniu inwestycji polegającej na budowie instalacji wykorzystującej biomasę w MPEC w Olsztynie – wyjaśnia sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Sąd umorzył jednak postępowanie, bo strony porozumiały się i zawarły ugodę. – Zawarta ugoda kompleksowo reguluje wzajemne roszczenia stron w związku z realizacją umowy, w szczególności roszczenia MPEC z tytułu opóźnienia budowy instalacji biomasowej oraz żądania Remak-Energomontaż SA względem MPEC w zakresie wzrostu wynagrodzenia Remak-Energomontaż SA z tytułu realizacji inwestycji – mówi Kamila Różacka, rzeczniczka MPEC-u.

Ugoda dotyczyła podpisanej w 2017 roku umowy w ramach projektu „Zwiększenie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w MPEC Sp. z o.o. w Olsztynie poprzez budowę instalacji wykorzystującej biomasę”. W jej efekcie firma Remak-Energomontaż SA zobowiązała się do wybudowania ciepłowni na biomasę. Urządzenie o mocy 25 MWt miało spalać biomasę w postaci leśnej zrębki drzewnej. Olsztyński MPEC na realizację tego zadania pozyskał dofinansowanie w formie dotacji w wysokości 21,6 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz pożyczkę ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 22,4 mln zł. O tym, jak istotna dla środowiska jest spalarnia biomasy, mówił przy podpisaniu umowy na jej budowę prezydent Olsztyna: – Analizując obecne trendy w ciepłownictwie oraz zmiany otoczenia, szczególnie w kontekście środowiskowym i związanej z tym legislacji, uznaliśmy, że nie możemy dalej bazować na systemie, w którym prawie 100 proc. ciepła produkowane jest w oparciu o węgiel. Ta inwestycja jest pierwszym krokiem do uzyskania świadectwa efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego – deklarował Piotr Grzymowicz.

Jednak prace budowlane przy budowie instalacji biomasowej, przeciągały się. Remak-Energomontaż SA zażądał zwiększenia wynagrodzenia, MPEC wytykał firmie opieszałość i opóźnienia w budowie instalacji. Ostatecznie sprawa znalazła szczęśliwy finał. – Roboty budowlane w ramach inwestycji zostały w całości wykonane przez firmę Remak-Energomontaż – dodaje Kamila Różacka.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane