Jeśli często wyjeżdżasz w trasę cudzym, pożyczonym samochodem – czy to prywatnie, czy też służbowo, z pewnością nie raz zastanawiałeś się, jak wyglądałaby sytuacja, gdybyś spowodował nim wypadek lub kolizję. Warto wiedzieć, jakie konsekwencje z tego powodu poniesiesz Ty, ale także, jakie konsekwencje poniesie właściciel pojazdu. Dowiedz się wszystkiego w poniższym artykule!
Pożyczając, upewnij się, czy auto posiada ważne ubezpieczenie oraz badanie techniczne pojazdu
Podstawą poruszania się pojazdem, w tym pożyczonym, jest ważne ubezpieczenie OC oraz ważne badanie techniczne. Nie możesz zasłonić się niewiedzą czy nieświadomością, dlatego też, jeśli chcesz pożyczyć samochód, konieczne sprawdź, czy posiada on polisę OC. To daje gwarancję, że w razie wypadku, roszczenia osób poszkodowanych zostaną pokryte przez towarzystwo ubezpieczeniowe.
Dlaczego OC jest tak ważne, i jakie skutki niesie za sobą dla kierowcy oraz właściciela pojazdu brak ważnego OC?
Ważne ubezpieczenie OC to obowiązek, ponieważ zabezpiecza Ciebie, właściciela oraz wszystkich innych uczestników zdarzenia. W przypadku spowodowania kolizji samochodem, który nie posiada ważnej polisy OC, skutki finansowe mogą być koszmarnie wysokie. Za wyrządzone szkody w przypadku pożyczonego samochodu odpowiada zarówno kierowca, jak i właściciel pojazdu. Jeśli nie ma aktualnej polisy OC, roszczenia odszkodowawcze zostaną wypłacone osobom i podmiotom poszkodowanym przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny… jednak ten po wypłaceniu środków, na zasadzie regresu będzie domagał się od kierowcy oraz właściciela zwrotu pieniędzy.
Kwoty, o jakich mówimy, mogą być różne w zależności od powstałych szkód. Może być to kilkaset lub kilka tysięcy złotych, jednak kwoty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy złotych!
Skąd tak wysokie kwoty i co obejmują roszczenia odszkodowawcze? Pieniądze wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny mogą obejmować:
- koszty naprawy uszkodzonych w wyniku zdarzenia pojazdów,
- koszty leczenia osób poszkodowanych w przypadku, gdy nastąpił wypadek,
- zadośćuczynienia poszkodowanym za wyrządzone w wyniku wypadku krzywdy, a czasem też opłaty za opiekę świadczoną na rzecz osoby poszkodowanej,
- w przypadku utraconych zarobków, które są skutkiem zdarzenia, wypłacone zostają poszkodowanym renty rekompensujące,
- jeśli z powodu obrażeń powstałych w wypadku wymagana jest pomoc poszkodowanemu przez osoby trzecie w codziennych czynnościach życiowych, również wypłacane są regularne renty na ten cel,
- w przypadku śmiertelnego wypadku, jednorazowe odszkodowania to nie wszystko – najbliższa rodzina zmarłego, czyli żona lub mąż oraz dzieci, mogą również otrzymać rentę alimentacyjną.
Po otrzymaniu od UFG wezwania do zapłaty, wszelkie należności, niezależnie od kwoty, należy uiścić w ciągu 30 dni. W związku z tym, w przypadku wielotysięcznych kwot, może być to niemożliwe do wykonania. Jeśli należności względem UFG nie zostaną uregulowane w ciągu 30 dni od doręczenia wezwania, zostanie wszczęte postępowanie sądowe. Po procesie i po ogłoszeniu wyroku sądowego, jeśli nadal nie nastąpi spłata zależności, sąd wszczyna postępowanie egzekucyjne, które prowadzone jest przez komornika sądowego.
Wyższe opłaty za polisę OC własnego samochody
Zapłata do UFG roszczeń odszkodowawczych to największe, lecz nie jedyne kłopoty finansowe, z jakimi musisz się zmierzyć! W przypadku spowodowania wypadku drogowego pożyczonym samochodem, informacja o Twojej kolizji trafi do bazy danych, z której ubezpieczyciele korzystają podczas tworzenia ofert ubezpieczeniowych i obliczania składek. Kolizja lub wypadek znajdzie się zatem w historii ubezpieczenia zarówno Twojej, jak i właściciela pojazdu. W związku z tym, najprawdopodobniej zapłacisz więcej za polisę OC swojego samochodu.
Informacja o zdarzeniu trafia do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym.
Niestety okazuje się, że spowodowanie wypadku cudzym pojazdem to dość częsta sytuacja. W niektórych latach to ponad 30% wszystkich zdarzeń drogowych!
Materiał przygotowany we współpracy z firmą Take Care Polska, która oferuje usługi odzyskiwania i dopłat do odszkodowań komunikacyjnych.