3 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Arkadiusz Mularczyk przyjedzie do Olsztyna. Będzie mówić o reparacjach

OlsztynArkadiusz Mularczyk przyjedzie do Olsztyna. Będzie mówić o reparacjach

W najbliższy piątek, 19 maja o godzinie 17:00, w Domu Pielgrzyma w Olsztynie, Minister Arkadiusz Mularczyk spotka się z mieszkańcami regionu. W planie m.in. temat strat wojennych i reparacji.

reklama

Kim jest Arkadiusz Mularczyk?

Arkadiusz Mularczyk to doświadczony polityk, zasiadający w Sejmie od 2005 roku. Wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Ustawodawczej, od 2020 r. – wiceprzewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2021 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w Strasburgu. Jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. oszacowania wysokości odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w trakcie II wojny światowej.

Ostatnia wizyta w Berlinie

Arkadiusz Mularczyk w dniach 27-28 marca przebywał w Berlinie. Głównym tematem ówczesnych spotkań była polityka historyczna jako niezbędny warunek zbudowania trwałego fundamentu do rozwoju stosunków polsko-niemieckich. Wiceminister Mularczyk przekonywał partnerów niemieckich do podjęcia rzeczywistego dialogu na trudne tematy w relacjach dwustronnych.

reklama

O potrzebie systemowego zadośćuczynienia

W ramach debaty o potrzebie systemowego zadośćuczynienia za zbrodnie i oddania sprawiedliwości poszkodowanym podczas II wojny światowej wiceszef MSZ zwraca uwagę na asymetrię w traktowaniu przez Niemcy różnych grup ofiar, finansowanie nauczania języka polskiego, czy nierozwiązany problem restytucji dóbr kultury.

Arkadiusz Mularczyk podczas ostatniej wizyty w Niemczech apelował także o refleksję nad możliwościami wypracowania świadczeń dla spadkobierców, restytucji mienia, zwrotu zrabowanych zasobów bankowych i odszkodowań za zniszczenia wojenne.

reklama

Sprawa reparacji

W kwietniu tego roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała o tym, że Rząd Polski przyjął uchwałę, która formalnie potwierdza, że kwestia reparacji i odszkodowań za straty wynikłe z agresji i okupacji niemieckiej w latach 1939-1945 nie została rozstrzygnięta. Uchwała podkreśla konieczność międzynarodowego uregulowania tej sprawy.

W odpowiedzi na społeczne oczekiwania rząd opublikował w 2022 roku raport, który szacuje straty Polski z okresu II wojny światowej na 1,53 biliona dolarów. Ta liczba, obejmująca straty ludzkie, finansowe, materialne i kulturowe, jest jednak jedynie ekonomicznym rachunkiem, nieoddającym pełni zniszczeń.

Uchwała ma na celu zakończenie debat na temat rzekomego zrzeczenia się przez Polskę roszczeń wobec Niemiec.

źródło: MSZ/KPRM/Iwona Arent

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia