2 C
Olsztyn
niedziela, 24 listopada, 2024
reklama

Terytorialsi z Warmii i Mazur wysłani na granicę z Białorusią

WiadomościTerytorialsi z Warmii i Mazur wysłani na granicę z Białorusią

Na granicę z Białorusią zostało skierowanych 4 żołnierzy, operatorów bezzałogowców rozpoznawczych z kompanii dowodzenia 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej wykorzystujących systemy obserwacyjne FlyEye i realizujących zadania w ramach operacji pk. „Silne Wsparcie”. Dwóch żołnierzy z kompanii saperów z Ełku zostało również skierowanych, którzy będą prowadzić patrole nad rzeką Bug w okolicach Lublina łodziami z silnikiem zaburtowym.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od ponad miesiąca prowadzą operacją pk. „Silne Wsparcie”. Celem działań jest wzmocnienie odporności społeczności lokalnych w rejonie przygranicznym na zagrożenia o charakterze hybrydowym. Głównymi adresatami wsparcia terytorialsów są mieszkańcy lokalnych społeczności oraz Straż Graniczna.

Bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye są bardzo efektywnym narzędziem, które sprawdza się w dozorowaniu granicy, identyfikowaniu miejsc podejścia imigrantów, ich aktywności, w tym przygotowań do nielegalnego przejścia przez granicę polsko – białoruską. Dzięki kamerom dziennym oraz nocnym – termowizyjnym możliwe jest prowadzenie obserwacji przez całą dobę. Materiał rozpoznawczy jest przekazywany Straży Granicznej oraz wykorzystywany przez wojska własne. Tylko podczas pierwszego miesiąca działań Grupy Rozpoznania Obrazowego WOT wykonały 200 godzin nalotu, co stanowi aż 20% rocznego czasu nalotu zrealizowanego przez WOT w 2020 roku.

W ramach operacji pk. „Silne Wsparcie” zadania rozpoznania obrazowego z powietrza realizuje dziewięć zespołów delegowanych z dziewięciu brygad OT. Tylko w pierwszym miesiącu działalności na granicy platformy rozpoznawcze WOT wylatały 200 godzin realizując zadania na korzyść Straży Granicznej i sił własnych.

Bezzałogowce FlyEye są wykorzystywane w WOT od 2019 roku. Do tej pory operatorzy wylatali już ponad dwa tysiące godzin w ramach wsparcia działań kryzysowych oraz szkoleń i ćwiczeń krajowych oraz międzynarodowych. Do zadań rozpoznawczych prowadzonych na największą skalę należy zaliczyć kryzysowe, takie jak dozorowanie pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego, akcje przeciwpowodziowe i poszukiwawcze.

Źródło: 4W-MBOT

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane