fbpx
2 C
Olsztyn
czwartek, 2 grudnia, 2021
reklama

Pierwsze szkolenie „Terytorialsów” w systemie mieszanym

reklama

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kandydatów do Terytorialnej Służby Wojskowej w 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej utworzono dodatkowy termin szkolenia podstawowego. Szkolenie, które z założenia trwa 16 dni i kończy się uroczystą przysięgą wojskową w dodatkowym terminie rozpocznie się już w grudniu tego roku. Jednak odbywać będzie się w innej formie niż dotychczas, czyli w systemie mieszanym. Pierwsze 8 dni szkolenia realizowane będą w trybie weekendowym i będzie realizowane prze 45 batalion lekkiej piechoty w Olsztynie. Kolejne 8 dni, ale już w trybie ciągłym kontynuowane będzie w Braniewie. Szkolenie zakończy się 7 lutego przyszłego roku uroczystą przysięga wojskową.

System mieszany szkolenia podstawowego przedstawia się następująco: 4x2dni (4 weekendy) realizowane przez 45 blp w Olsztynie w terminach: 12-13.12.2020 r., 19-20.12.2020 r., 16-17.01.2020 r., 23-24.01.2021 r. oraz 31.01-07.02.2021 r. realizowane w Braniewie.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedzą również ochotnicy, którzy zadecydowali się na tzw. „Ferie w Mundurze”, szkolenie to odbywać się już będzie tradycyjnie, czyli 16 dni ciągiem w Giżycku i Braniewie w terminie 23.01-07.02.2021 r. ”Ferie w Mundurze” już na stałe wpisały się w kalendarz 4. W-MBOT i są skierowane głównie do młodych kandydatów, którzy kontynuują edukację w szkołach średnich i mają ukończone 18 lat oraz studentów szkół wyższych. Żołnierze docelowo zasilą szeregi poszczególnych batalionów wchodzących w skład Brygady.

reklama

45 batalion lekkiej piechoty w Olsztynie realizuje również szkolenie wyrównawcze dedykowane dla osób, które miały styczność z wojskiem i do tej pory były w tak zwanej rezerwie wojskowej. Przed ochotnikami cztery intensywne szkolenia weekendowe, dzięki którym rekruci pogłębią swoją wiedzę z poszczególnych zagadnień takich jak strzelanie, postawy strzeleckie, terenoznawstwo, zielona taktyka czy też pierwsza pomoc przedmedyczna. Szkolenie wyrównawcze z pewnością pozwoli przypomnieć ochotnikom wszystkie zagadnienia, które już kiedyś mieli okazję poznać od podstaw. Natomiast dla ochotników szkolenia podstawowego powyższe zagadnienia będą zupełnie nowym doświadczeniem. Szkolenie wyrównawcze odbywać się będzie w Olsztynie w terminie 12.12-24.01.2020 r.

Czytaj też:  Pożar odpadów foliowych wciąż trwa, pociągi nadal nie kursują

4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej to jednostka, w której możesz służyć Ojczyźnie nie rezygnując z dotychczasowych obowiązków. Formacja umożliwia najbardziej optymalne połączenie dotychczasowej aktywności w życiu cywilnym ze służbą wojskową. Jest to możliwe dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

Proces rekrutacji jest zdecydowanie krótszy. Nie trzeba już udawać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Wystarczy wejść na stronę www.zostanzolnierzem.pl, zarejestrować się i wybrać służbę w Wojskach Obrony Terytorialnej. Oczywiście nadal funkcjonuje tradycyjny sposób składania wniosków do WKU oraz za pośrednictwem ePUAP.

Źródło: 45blp

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama