W lasach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie zaczyna się czas wielkiego sadzenia. W tym roku olsztyńscy leśnicy posadzą 22 mln drzew. W skali całego kraju będzie to ponad 500 milionów sadzonek!
Tej wiosny olsztyńscy leśnicy posadzą nowy las na powierzchni 4400 hektarów. Aż 20 procent z tej powierzchni (880 hektarów) to tzw. odnowienia naturalne, czyli takie, gdzie nowy drzewostan powstaje z samosiewów.
Stosowanie samosiewu jest przykładem naśladowania i wykorzystywania w lasach zagospodarowanych zjawisk zachodzących w lasach naturalnych. Taki sposób postępowania w leśnictwie określa się jako półnaturalną hodowlę lasu będącą jednym z elementów realizowanego polskiego leśnictwa ekologicznego.
Olsztyńscy leśnicy sadzą przede wszystkim sosny (8,5 mln) i dęby (8 mln). Następne w kolejności są buk (1,8 mln) i świerk (1,5 mln). Od ponad dziesięciu lat wyraźnie zaznacza się zwiększający się w odnowieniach udział gatunków liściastych kosztem gatunków iglastych. Przyczyną jest prowadzona przebudowa bardzo licznych w naszym regionie lasów iglastych na lasy mieszane w celu ich urozmaicenia oraz zwiększenie odporności. Sadzonki dzięki którym powstaje nowy las pochodzą z prowadzonych przez Lasy Państwowe specjalnych szkółek. I tak na przykład w szkółce leśnej Budziska w Nadleśnictwie Parciaki trwają już intensywne prace związane z tegoroczną kampanią odnowieniową i zalesieniową(m.in. wyjmowanie materiału sadzeniowego ale także przygotowywanie gleby pod siew wiosenny). Rozpoczęła się również sprzedaż sadzonek dla klientów indywidualnych.