fbpx
5 C
Olsztyn
piątek, 7 października, 2022
reklama

Zmiana stawek dzierżaw

OlsztynZmiana stawek dzierżaw
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od nowego roku zmieni się cennik za tereny dzierżawione od olsztyńskiego magistratu. To pierwsza taka kompleksowa zmiana stawek od 15 lat, mimo iż wartość gruntów w tym czasie wzrosła wielokrotnie.

reklama

Czynsz dzierżawny jest pochodną ceny gruntów. Jeśli ich wartość wzrasta, rosną też opłaty za ich dzierżawę.

– Nie waloryzujemy ich co roku, dlatego że akcja związana z podwyższaniem czynszu jest bardzo pracochłonna – tłumaczy tłumaczy dyrektor Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Olsztyna, Sławomir Bernat. – Trzeba najpierw powiadomić wszystkich o zmianie stawki, poczekać na decyzje o kontynuacji umów bądź rezygnacji, a następnie wprowadzić te dane do odpowiednich systemów, służących do rejestrowania umów oraz finansowo-księgowego.  

Starostwo w Ostródzie znalazło kupca na dawny areszt
reklama

W ciągu najbliższych tygodni informacji o zmianie stawki może spodziewać się około 1700 dzierżawców. Najbardziej powszechne są w Olsztynie dzierżawy dodatkowej powierzchni na ogródek przy budynkach jednorodzinnych.

Stawka za taką dzierżawę od nowego roku wyniesie trzy zł za metr kwadratowy, w przypadku powierzchni powyżej 50 m2 i pięciu zł za powierzchnię do 50 m2. Z kolei czynsz za grunty użytkowe pod drobne uprawy warzywne i zieleńce będzie teraz kosztował 1 zł (nie mniej niż 20 złotych rocznie). To najczęściej tereny przylegające do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

reklama

– Nie podwyższaliśmy stawek czynszu za tereny dzierżawione na ogródki gastronomiczne – dodaje dyrektor Bernat. – Wiemy że restauratorzy i tak są obecnie w trudnej sytuacji więc nie chcieliśmy im dodatkowo utrudniać prowadzenia działalności.

Idzie stagnacja? Przedstawiciele biur nieruchomości z Warmii i Mazur bardzo zaniepokojeni

Dokładny wykaz stawek można znaleźć w internetowym zbiorze aktów prawa miejscowego.

źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama