Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Rejonowego w Olsztynie akt oskarżenia przeciwko Pawłowi J. 60-letniemu byłemu dyrektorowi Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie oraz Romualdowi C. 58-letniemu przedsiębiorcy z Olsztyna.
Romualdowi C. został postawiono dwa zarzuty:
I. popełnienie przestępstwa płatnej protekcji, w okresie od 16.09.2011 roku do 20.02.2012 roku powołując się na wpływy w Urzędzie Miasta Olsztyn, Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów w Olsztynie w zamian za korzyść majątkową w kwocie 20 tys. zł złotych podjął się pośrednictwa w uzyskaniu pozytywnej decyzji administracyjnej o odroczeniu płatności za nabycie przez firmę z Kołobrzegu w trybie przetargu nieograniczonego nieruchomości położonej w Olsztynie oraz w uzyskaniu w dniu 1.12.2011 roku pozytywnej decyzji administracyjnej zezwalającej na wjazd na nieruchomość położoną w Olsztynie będącą własnością wspomnianej firmy z Kołobrzegu.
II. nakłanianie w okresie od lipca 2011 roku do 29.11.2011 roku Pawła J. dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie do niedopełnienia obowiązków poprzez poświadczenie nieprawdy w dokumencie – aneksie do kontraktu na realizację przebudowy Placu Solidarności – a mianowicie przyczyn wydłużenia terminu robót w celu uniknięcia zapłaty kar umownych przez wykonawcę, a następnie po uruchomieniu przez Pawła J. w dniu 30.09.2011 roku procedury naliczania kar umownych nakłaniał go do odstąpienia od ich egzekwowania w wyniku czego w dniu 29.11.2011r. Paweł J. wydał decyzję o odstąpieniu od kontynuowania procedury naliczania kar umownych, pomimo niezakończenia przez wykonawcę prac w terminie, co skutkowało uniknięciem kary w wysokości co najmniej 115 364,34 złotych i było jednocześnie działaniem na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę.
Za powyższe przestępstwa Romuladowi C. grozi od 6 miesięcy do ośmiu lat więzienia.
Byłemu Dyrektorowi MZDiM w Olsztynie, Pawłowi J. zarzucono od lipca 2011 roku do 29 listopada 2011 roku w Olsztynie niedopełnienie obowiązków poprzez poświadczenie nieprawdy w dokumencie – aneksie do kontraktu na realizację przebudowy Placu Solidarności, a mianowicie przyczyn wydłużenia terminu robót , a następnie pomimo uruchomienia procedury naliczania kar umownych odstąpienia od ich wyegzekwowania, pomimo nie zakończenia przez wykonawcę prac w terminie. Skutkowało to uniknięciem kary w wysokości co najmniej 115 364,34 złotych i było jednocześnie działaniem na szkodę interesu publicznego oraz w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez wykonawcę. Pawłowi J. grozi za to od roku do dziesięciu lat więzienia.
– Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów informuje Adam Kozub, rzecznik prokuratury Okręgowej w Białymstoku.
Przypomnijmy, że w październiku ubiegłego roku Funkcjonariusze CBA zatrzymali trzy osoby w sprawie niedopełnienia obowiązków w związku z realizacją inwestycji budowlanej i powołanie się na wpływy w Urzędzie Miasta w Olsztynie. Zatrzymanymi byli przedsiębiorca z Kołobrzegu, przedsiębiorca z Olsztyna oraz były dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Olsztynie. Ostatecznie zarzuty usłyszał Romuald C. i Paweł J.
red