-1 C
Olsztyn
piątek, 22 listopada, 2024
reklama

Uniwersytet odmaluje elewacje biblioteki i centrum konferencyjnego

WiadomościUniwersytet odmaluje elewacje biblioteki i centrum konferencyjnego

To jedne z największych budynków na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, więc remonty elewacji będą spektakularne.

Uczelnia szuka firm, które odmalują elewacje zewnętrzne biblioteki uniwersyteckiej i centrum konferencyjnego. Pomalowanie biblioteki to pokrycie farbą 4,4 tys. m kw. Nim jednak biblioteka odzyska świeżość część ścian zostanie pokryta farbą ze środkiem zabezpieczającym od glonów. Jaki będzie kolor nowej biblioteki? Bez zaskoczenia – taki sam lub przybliżony do obecnego.

Bez rewolucji obejdzie się także podczas malowania centrum konferencyjnego. Tutaj wykonawca będzie musiał także uporać się z malowaniem balustrad tarasu, balustrad murów oporowych, konstrukcji stalowej  elewacji. Łącznie do pomalowania będzie 436 metrów balustrad i ponad 5300 m kw. elewacji.

– Wygląd już nie jest zadowalający, płowieje farba – uzasadnia konieczność remontu Aleksander Socha, kanclerz uczelni. – Myślimy także o pomalowaniu elewacji przy ul. Obitza 2, gdzie obecnie mają zajęcia studenci Wydziału Prawa i Administracji.

Budynek biblioteki uniwersyteckiej został wybudowany w 2007 roku. Budynek o ogólnej powierzchni 19,5 tys. m kw. posiada zintegrowany system zarządzania instalacjami (tzw. budynek inteligentny). Biblioteka wyposażona jest w sprzęt do digitalizacji zbiorów, fumigacyjną komorę próżniową (do dezynfekcji zbiorów bibliotecznych i akt archiwalnych) oraz system elektronicznego zabezpieczenia zbiorów. Z kolei centrum konferencyjne zostało wybudowane w latach 2001-2004. Do użytku centrum zostało oddane 29 czerwca 2004 roku.

To nie koniec planów remontowych uczelni. UWM chce “otworzyć” ulicę Oczapowskiego, która zamknięta jest od strony starej pętli. Ma tam pojawić się szlaban. W tej chwili trwa mała modernizacja pętli, choć kanclerz podkreśla, że plany wobec pętli mają być inne.

– W zamierzeniu ma to być wizytówka uczelni, stara brama do Kortowa – mówi kanclerz. – Na kierunku budownictwo studenci przygotowywali wizualizację tego terenu, w niektórych przypadkach nawet odważne, ale na ostateczną wizualizację musimy poczekać.

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane