24 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Czy dostaniemy pieniądze z programu rozwój Polski wschodniej?

OlsztynCzy dostaniemy pieniądze z programu rozwój Polski wschodniej?

Zdaniem Jerzego  Szmita (PiS) dodatkowe finansowanie unijne, pochodzące ze środków Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2014-2020 jest zagrożone. Czy tak będzie? Dowiemy się w październiku. 

reklama

Tak jak w przypadku poprzedniego programu PO RPW 2007-2013 program ma służyć finansowaniu inwestycji w pięciu najsłabiej rozwiniętych polskich województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, podkarpackim i świętokrzyskim. W ubiegłej perspektywie finansowej nasze województwo czerpało pełnymi garściami z tego projektu. Wybudowano m.in. Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, a Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie z kasy programu wyjął niemal 290 milionów złotych. Najwięcej ze wszystkich uczelni wyższych z wszystkich pięciu województw.

Jerzy Szmit twierdzi, że program ten jest zagrożony.

reklama

– Z dokumentów wynika, że program może zostać albo ograniczony albo zlikwidowany – twierdzi poseł, opierając się na treści dokumentów, które dostał w Sejmie. – Stąd projekt wystąpienia klubu parlamentarnego PiS do rządu i do Komisji Europejskiej. Będę też interpelował w tej sprawie.

Michał Wypij: Z kryzysem można wygrać [OPINIA]

W latach 2007-2013 Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej dofinansował inwestycje kwotą ponad 2,3 miliarda euro. W nadchodzącej perspektywie unijnej ma być o trzysta milionów mniej. Nie stracimy jednak na tym, bo większe pieniądze trafią do regionalnych programów operacyjnych.

reklama

Na oficjalnej stronie programu możemy przeczytać dementi, dotyczące ewentualnego zawieszenia programu.

– W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi Programu Polska Wschodnia na lata 2014-2020 informujemy, że Komisja Europejska już w maju wyraziła zgodę na dodatkowe wsparcie dla tego makroregionu w formie dedykowanego programu. Obecnie trwają negocjacje jego treści – czytamy na stronie.

rak

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Marcin Kulasek: Francuzom już dziękujemy [OPINIE]
Jednostki OSP w Klebarku Wielkim i Barczewie z nowymi wozami