Po okresie ciszy wakacyjnej olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza wraca do gry. Głośne premiery, nowe twarze, projekty i spotkania autorskie – propozycji dla widzów na pewno nie zabraknie.
Tegoroczny teatralny wrzesień w Olsztynie zdominują Sceny Kameralna i Margines, na których jeszcze do końca miesiąca można będzie zobaczyć znane już publiczności spektakle: “20 minut z aniołem” Andrzeja Bartnikowskiego i “Pan Mautz” w reżyserii Andrzeja Majczaka.
Dużo zmian przygotował zespół alternatywnej Sceny Margines, której nowym kierownikiem jest znany olsztyński pisarz, Mariusz Sieniewicz. Jedną z zaplanowanych inicjatyw jest cykl spotkań „Złodzieje języków”, który ma przybliżyć widzom najnowszą literaturę Warmii i Mazur, a pierwszym autorem wziętym pod lupę będzie Tomasz Białkowski ze swoją najnowszą powieścią „Powróz” (22.09, godz. 18).
Alternatywny klimat zapewni również „Top of the Off”, czyli prezentacje teatralne i muzyczne, odnoszące się do szeroko rozumianej kultury niszowej, które będą „mieszaniem krwi i mieszaniem środowisk”. Nowy cykl zainauguruje gościnny występ Białego Teatru i spektakl „Odloty” wyreżyserowany przez Agnieszkę Kołodyńską (15.09, godz. 19). A miłośnikom filozofii proponujemy „Wieczorówkę filozoficzną”, zajęcia teoretyczno-praktyczne łączące filozofię i teatr, których uczestnicy będą zmagać się z dylematami współczesności.
Serię premier w nowym sezonie artystycznym 2014/2015, których łącznie zaplanowano aż 12, rozpoczną “Czerwone nosy” Petera Barnesa w reżyserii Janusza Kijowskiego, dyrektora Teatru Jaracza. Sztuka, prezentowana na Dużej Scenie 4 października, opowiada o średniowiecznych kuglarzach, którzy w niekonwencjonalny sposób starają się walczyć z szalejącą epidemią dżumy. Jak komentuje „Czerwone nosy” sam reżyser: – To ogromne przedsięwzięcie, monumentalne, także w sensie obsadowym, dlatego dosyć rzadko grane. Teatry boją się go, bo to jest superprodukcja.
Stylistycznie można połączyć sztukę ze średniowieczną komedią rybałtowską, ale Janusz Kijowski przyznaje się do również do inspiracji twórczością grupy Monty Python.
W końcu sierpnia ruszyły już także próby do „Skórki pomarańczowej” Mai Pelević w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. To spektakl o kobietach i dla kobiet, które muszą stawić czoła współczesnym wyobrażeniom płci pięknej. W spektaklu udział biorą Lena Schimscheiner jako Ona, Waldemar Krawczyk jako On oraz Irena Telesz i Joanna Fertacz wcielające się w postaci Dojrzałej i Problematycznej. Premiera na Scenie Margines odbędzie się już 18 października.
Aktualny repertuar Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie dostępny jest TUTAJ.
JC