fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 4 października, 2023
reklama
reklama

Komedia o dżumie i złodzieje z Marginesu. Rusza nowy sezon w Teatrze Jaracza

OlsztynKomedia o dżumie i złodzieje z Marginesu. Rusza nowy sezon w Teatrze...

Po okresie ciszy wakacyjnej olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza wraca do gry. Głośne premiery, nowe twarze, projekty i spotkania autorskie – propozycji dla widzów na pewno nie zabraknie.

reklama

Tegoroczny teatralny wrzesień w Olsztynie zdominują Sceny Kameralna i Margines, na których jeszcze do końca miesiąca można będzie zobaczyć znane już publiczności spektakle: “20 minut z aniołem” Andrzeja Bartnikowskiego i “Pan Mautz” w reżyserii Andrzeja Majczaka.

Dużo zmian przygotował zespół al­ter­na­tyw­nej Sce­ny Mar­gi­nes, której nowym kierownikiem jest znany olsztyński pisarz, Mariusz Sieniewicz. Jedną z zaplanowanych inicjatyw jest cykl spotkań „Złodzieje języków”, który ma przybliżyć widzom najnowszą literaturę Warmii i Mazur, a pierwszym autorem wziętym pod lupę będzie Tomasz Białkowski ze swoją najnowszą powieścią „Powróz” (22.09, godz. 18).

reklama

Alternatywny klimat zapewni również „Top of the Off”, czyli prezentacje teatralne i muzyczne, odnoszące się do szeroko rozumianej kultury niszowej, które będą „mieszaniem krwi i mieszaniem środowisk”. Nowy cykl zainauguruje gościnny występ Białego Teatru i spektakl „Odloty” wyreżyserowany przez Agnieszkę Kołodyńską (15.09, godz. 19). A miłośnikom filozofii proponujemy „Wieczorówkę filozoficzną”, zajęcia teoretyczno-praktyczne łączące filozofię i teatr, których uczestnicy będą zmagać się z dylematami współczesności.

Serię premier w nowym sezonie artystycznym 2014/2015, których łącznie zaplanowano aż 12, rozpoczną “Czer­wo­ne nosy” Pe­te­ra Bar­ne­sa w reżyserii Ja­nusza Kijow­skiego, dy­rek­tora Te­atru Ja­ra­cza. Sztuka, prezentowana na Dużej Scenie 4 października, opowiada o średniowiecznych kuglarzach, którzy w niekonwencjonalny sposób starają się walczyć z szalejącą epidemią dżumy. Jak komentuje „Czerwone nosy” sam reżyser: – To ogromne przedsięwzięcie, monumentalne, także w sensie obsadowym, dlatego dosyć rzadko grane. Teatry boją się go, bo to jest superprodukcja.

reklama

Stylistycznie można połączyć sztukę ze średniowieczną komedią rybałtowską, ale Janusz Kijowski przyznaje się do również do inspiracji twórczością grupy Monty Python.

W końcu sierpnia ruszyły już także próby do „Skórki pomarańczowej” Mai Pelević w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. To spektakl o kobietach i dla kobiet, które muszą stawić czoła współczesnym wyobrażeniom płci pięknej. W spektaklu udział biorą Lena Schimscheiner jako Ona, Waldemar Krawczyk jako On oraz Irena Telesz i Joanna Fertacz wcielające się w postaci Dojrzałej i Problematycznej. Premiera na Scenie Margines odbędzie się już 18 października.

Aktualny repertuar Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie dostępny jest TUTAJ.

JC

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia
Jaroty z niższymi rachunkami? Ignacy Niemczycki ma rozwiązanie Furia Lidii Staroń. Grozi mediom? Zwierzęta w panice: nieoczekiwany skutek wojskowych ćwiczeń lotniczych Kotowski Skoczył! Zobaczcie jak wygląda prawdziwy spadochroniarz Iwona Arent w skansenie pokazuje dom matki Marcin Kotowski ma poparcie Szymona Hołowni Łukasz Michnik zażartował sobie z ministra Cieszyńskiego? Ignacy Niemczycki jest wściekły na PiS? Oto dlaczego Marcin Kotowski punktuje polityka PiS-u Łukasz Michnik pyta się ministra, czy ten zerwał mu baner Ignacy Niemczycki: ta sytuacja dotyczy wszystkich polskich rolników Po co Marcin Kotowski kandyduje do Sejmu? Marcin Kotowski Zachęca młodych do głosowania Minister Błaszczak popiera Iwonę Arent Gigantyczna wpadka kandydata PiS-u w Olsztynie Iwona Arent na spacerze z psem i kotem Marcin Kotowski punktuje ministra Cieszyńskiego Marcin Kotowski chce walczyć o przyszłość regionu Marcin Kotowski: politycy PiS-u czują się lepsi? Ignacy Niemczycki: mój filmik o S16 wzbudził wiele kontrowersji