fbpx
reklama

Poinformuj nas: alarm@tko.pl

20 C
Olsztyn
środa, 27 maja, 2020

Poinformuj nas: [email protected]

reklama

Warte uwagi

Nie bądź miejskim „AutoBUCEM”!


Masz dla nas zdjęcie albo informację? Wyślij na [email protected] lub FB m.me/twojkurierolsztyn

To kolejny ciekawy projekt olsztyńskich licealistów, tworzony w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Marcin, Beata i Szymon chcą, poprzez realizację projektu społecznego, wspólną dla olsztynian przestrzeń komunikacyjną uczynić bardziej przyjazną dla pasażerów.

A jak Ty oceniasz zachowanie pasażerów naszej komunikacji miejskiej? Weź udział w krótkiej ankiecie przygotowanej przez licealistów.  

[iframe src=”https://docs.google.com/forms/d/1cSKbEISy-f5K3QRwF7oO8OCBzdzKSXmuhVXxhMQ-J3s/viewform?c=0&w=1″ width=”100%” height=”1050″]

Kim są niechciani „AutoBUCE” i na czym polega ich inicjatywa, wyjaśniają sami licealiści.

Czym jest projekt?

„AutoBUCE” to zmora wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Nietrzeźwy pijaczek, egoista nieustępujący miejsca osobie starszej, kobieta rozmawiająca zdecydowanie za głośno przez telefon o kolejnej operacji stawów, mężczyzna szarpiący się z kontrolerem biletów – to tylko kilka przykładów ludzi, którzy mogą zepsuć Ci humor w autobusie. Nasza grupa wypowiada wojnę wszystkim „AutoBUCOM”! Ten projekt społeczny zwraca się do każdego obecnego użytkownika komunikacji miejskiej, a nawet przyszłych pasażerów – dzieci. Naszym marzeniem jest, aby w niedalekiej przyszłości Olsztyn mógł się pochwalić jak najmniejszą, a najlepiej zerową liczbą „autoBUCÓW”.

Czym się zajmujemy?

Niektórzy użytkownicy komunikacji miejskiej w Olsztynie sprawiają, że poruszanie się autobusami po naszym mieście nie jest przyjemnym doświadczeniem. Nie tylko nam zdarzyło się trafić na osobę nietrzeźwą krzyczącą na innych pasażerów, dresa przepychającego się z kontrolerem biletów, niemiłą staruszkę, młodzież nieustępującą miejsca starszym, kobietę rozmawiającą za głośno przez telefon o sprawach niekoniecznie interesujących osoby siedzące koło niej. Projekt „Nie bądź autoBUCEM” będzie niwelował występowanie podobnych zachowań w autobusach, aby podróż np. z pracy do domu była przyjemniejsza.

Akcja wykreuje także bardziej pozytywne postawy u dzieci, aby w przyszłości maluchy ślepo nie powtarzały zaobserwowanych przez siebie nieprawidłowych zachowań w autobusach. Akcja ma za zadanie zredukowanie licznych olsztyńskich „autoBUCÓW” do absolutnego minimum. Nie chcemy już spotykać egoistów i chamów w autobusach, a Ty?

Co zrobimy?

W naszym projekcie ważną rolę odgrywają materiały edukacyjne, takie jak: plakaty, ulotki, naklejki, balony. Oprócz tego zorganizujemy konkurs plastyczny dla uczniów olsztyńskich szkół podstawowych. Najlepsze prace pokażemy mieszkańcom miasta podczas finału projektu!

Dzięki projektowi osoby korzystające już z komunikacji miejskiej dowiedzą się, jakie zachowania w autobusach i tramwajach przeszkadzają współpasażerom i zaczną ich unikać, w wyniku czego wzrośnie ogólny komfort jazdy autobusami i tramwajami dla wszystkich pasażerów. Dzieci, które jeszcze nie jeżdżą autobusami, dzięki naszym działaniom dowiedzą się, jak należy poprawie zachowywać się w autobusie, więc gdy zaczną już korzystać z komunikacji miejskiej, będą zachowywać się kulturalnie.

11 KOMENTARZE

 1. Robert Sokal napisał: „Ludzie nie popadajmy w paranoje….”
  no wiecie co? … ja rozumiem że wiekszość kupuje bilety i „zasługuje” na miejsce siedzace … niestety aż tyle miejsc siedzących nie ma i trzeba na to brać poprawkę … . a co do kobiet w ciąży i starszych osób to przypomniał mi się dowcip

  ” Do zatłoczonego autobusu w którym wszystkie miejsca siedzące są zajęte przez młodzież, wchodzi staruszek. W pewnym momencie jakaś kobieta (która również stoi bo miejsc siedzących brak) zwraca uwagę jednemu z młodych ludzi czy nie zechciałby udostępnić miejsca starszemu panu.
  „pokrzywdzony” chłopak wstaje ze skwaszoną miną aby ustąpić miejsca. Wtem odzywa się staruszek: -Siedź sobie, postoisz jak będziesz starszy ”

  Udostępniajcie miejsca starszym osobom, kobietom w ciąży i innym którzy tego potrzebują … dla was to czasami żaden wysiłek … dla tych wymienionych czasami niewyobrażalnie duży

 2. I nie zapomnijcie o edukacji kobiet 50-60 dotyczącej poszanowania kobiety w ciąży. Nie raz zdarzyło mi się że zostałam skrytykowana za siedzenie i nie przepuszczenie takiej Pani której plecy nie bolą i skurcze nie lapia ani słabo się nie robi. Nie wszystkie ciąże są takie piękne jak to się wydaje

 3. „AutoBUCE” to zmora wszystkich użytkowników komunikacji miejskiej. Nietrzeźwy pijaczek…”
  Przepraszam bardzo to co nietrzeźwa osoba nie ma prawa jechać autobusem? Lepiej żeby wsiadali za kierownice?

 4. „bo nie zdążę wsiąść ” więc ustanę równiutko z krawężnikiem i a nuż nie zostanę stratowana lusterkiem mpk hahahahha albo ‚ nacisnę stop,kiedy autobus podjeżdża do ostatniego przystanku na linii bo nie zatrzyma się inaczej i nie wysiądę” …. albo wyścig szczurów, walka, bój, mord o miejsca siedzące, a nikt przecież nie myśli o tym, ile zarazków znajduje się na tymże fotelach

 5. Ja zawsze ustępowalam miejsca starszym ludziom, kobietom w ciąży, ogólnie takim, o których można by sądzić, że ciężko im stać. Odkąd jeżdżę autobusem z 2 letnim synem dla jego bezpieczeństwa wybieramy miejsce siedzące aczkolwiek jedno bo biorę go na kolana.teraz jestem w 9 m-cu ciąży i ostatnio jeździłam z tym wielkim brzuchem i starszym synkiem autobusem i mimo tego nikt mi miejsca nie ustąpił…wszyscy się tylko gapili jakbym była jakimś zjawiskiem…przeszłam cały przegubowy autobus w poszukiwaniu miejsca oczywiście w trakcie jazdy co nie było fajne…ale i tak nikogo chętnego na oddanie miejsca nie znalazłam…kiedyś jak byłam w wieku szkolnym nie przypominam sobie takich sytuacji…nie wiem czy moje pokolenie było inaczej wychowane czy jak…teraz Ci (szczegolnie)młodzi ludzie mnie przerażają…nie mówiąc już o wulgarnym slownictwie…I mi nie o to chodzi, że będąc w ciąży każdy powinien mi ustepowac miejsca czy w autobusie czy w kolejce w sklepie…ale naprawdę dziwi mnie, że zdarzają się ludzie – tu w wiekszosci młodzi mezczyzni, którzy patrzą prosto w oczy i jeszcze szybko wejdą przede mnie w kolejke albo na moich oczach zajmują miejsce w autobusie.

 6. Ludzie nie popadajmy w paranoje…. Ustepowanie miejsca? A to jest MPK czy PKS ludzie starsi przeważnie wsiadają na 2 przystanki gdyz sa zwolnieni z oplat przejazdowych. Ustąpienie miejsca owszem jest na miejscu ale czasem młody człowiek również jest zmeczony… Wracając nad ranem z nocnej zmiany czy po calym dniu biegania aby zalatwic sprawy urzedowe… Jedynym chamstwem w autobusie jest gdy człowiek nasłucha sie starszych ludzi jak wszystko do okola krytykuja nie pomijajac wlasnych sasiadow! Pozatym wszyscy zyjemy w biegu i nikt nie jezdzi autobusem, aby nawiazywac znajomosci czy nawet dla relaksu. Caly projekt uważam za idiotyczny gdyż większość ludzi ma w nosie co się wokół nich dzieje… Czy ustępuję miejsca tak: inwalidzie, kobiecie w ciazy lub kobiecie z dziećmi.

 7. Proponuję edukować nie tylko młodych ludzi odnośnie zachowania w autobusie. Warto powiedzieć kilka słów do starszych pasażerów,którym się wydaje,że ich żadne zasady nie obowiązują.
  – przed wyjściem z domu UMYJ SIĘ !!
  – nie przepychaj się z siatami
  – kiedy kaszlesz lub kichasz zasłoń buzie
  -nie terroryzuj swoimi czterema literami pasażerów siedzących tylko dla tego,że musisz chwile postać

  • Zgadzam sie Oto i cała prawda o starszych ludziach….jak wracaja z działek to zapach conajmniej odurzajacy az nos wykreca….a i babcie wysmarowane jakimis masciami z przedwojny ze oddychac nie idzie…..żygnąć można?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Warte uwagi

Zamieszkaj w Olsztynie

Wszystkich ludzi łączy pragnienie, żeby dobrze im się żyło w miejscu zamieszkania. Stolica województwa warmińsko-mazurskiego znakomicie odpowiada takim wymaganiom. Naukowcy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie wraz...

Innowacyjna automatyczna kurtyna dezynfekująca stanęła w Szpitalu Wojewódzki w Olsztynie

Pochodząca z Olsztyna spółka JCP Medica, jako pierwsza w Polsce, opracowała innowacyjny i skuteczny sposób dezynfekcji ludzi – automatyczną kurtynę dezynfekującą. Produkt można zastosować...

Trwają dostawy środków ochrony dla szpitali i przedszkoli

Z magazynów Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego rozwożone są środki ochrony osobistej, które trafiają do szpitali, zespołów ratownictwa medycznego i przedszkoli. W zasobach, które najpierw dotarły w...

Konkurs