10 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Przebudowa olsztyńskich dworców: apel o głos dla mieszkańców

OlsztynPrzebudowa olsztyńskich dworców: apel o głos dla mieszkańców

Plany są, konkretów brak – a przynajmniej nie widzieli ich na oczy sami olsztynianie. Społecznicy po raz kolejny apelują więc do PKP o udostępnienie projektów remontu obu olsztyńskich dworców, aby mogli się na ich temat wypowiedzieć przyszli użytkownicy.

Przeciągają się sprawy związane z przebudową stacji kolejowych w naszym mieście. PKP SA po raz kolejny zdecydowało o przesunięciu terminu rozpoczęcia remontu Dworca Zachodniego ze względu na potrzebę uwzględniania w projekcie kilku zmian. Nie wiadomo także, jak ostatecznie po przebudowie miałby wyglądać Dworzec Główny. W związku z tym Stowarzyszenie Forum Rozwoju Olsztyna wystąpiło z apelem do Mirosława Pawłowskiego, pełniącego obowiązki Prezesa Zarządu PKP SA, o udostępnienie projektów remontu obu dworców oraz umożliwienie mieszkańcom Olsztyna zgłoszenie uwag do ich wyglądu i funkcjonalności.

Olsztyńscy społecznicy podkreślają jednak, że zaangażowanie lokalnych stowarzyszeń nie zastąpi działań radnych oraz pracowników Urzędu Miasta odpowiedzialnych za kształtowanie wyglądu przestrzeni publicznej. – Niejednokrotnie sami pracownicy Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa przyznawali, że widzieli projekt remontu Dworca Zachodniego. Niestety nie upublicznili go, ani w żaden sposób nie próbowali zachęcać PKP SA, aby spółka udostępniła materiały prezentujące wygląd budynku po remoncie, a przynajmniej nic nie wiemy o podjęciu próby takich działań – zaznacza Krzysztof Suchowiecki z FRO.

Członkowie stowarzyszenia mają nadzieję, że ze względu na wielokrotnie przesuwany już termin rozpoczęcia remontu mniejszego z olsztyńskich dworców nadal możliwe byłoby udzielenie głosu samym mieszkańcom w tej sprawie. W przypadku Dworca Głównego taka publiczna debata jest według społeczników jeszcze bardziej wskazana, ponieważ prace nad projektem wciąż znajdują się prawdopodobnie na wczesnym etapie.

Czy do takiej dyskusji dojdzie, zależeć będzie od woli PKP SA, ale również aktywności urzędników, radnych i samego Prezydenta Olsztyna. Mieszkańcy niejednokrotnie dawali sygnały, że są zainteresowani przyszłością dworców w Olsztynie. Teraz czas na działania osób faktycznie podejmujących decyzje – przypomina wiceprezes FRO. – Jeśli znowu skończy się na tłumaczeniu, że los dworców kolejowych w Olsztynie zależy tylko i wyłącznie od PKP, będzie to oznaczać, iż naszym samorządowcom i urzędnikom tak naprawdę nie zależy na ich wyglądzie i funkcjonalności.

Poniżej treść apelu wystosowanego do Mirosława Pawłowskiego przez Forum Rozwoju Olsztyna.

Szanowny Panie Prezesie!

Forum Rozwoju Olsztyna już od kilku lat bardzo aktywnie angażuje się w sprawy olsztyńskich dworców kolejowych: Dworca Głównego oraz Dworca Zachodniego. W przypadku Dworca Głównego składaliśmy uwagi do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego postanowienia miały umożliwić jego remont, zaś w ubiegłym roku opracowaliśmy wizualizacje budynku po przebudowie. Zorganizowaliśmy również debatę, w trakcie której przedstawiliśmy argumenty za modernizacją obecnego obiektu zamiast budowy na jego miejscu galerii handlowej z „aneksem dworcowym”. Z kolei od 2011 roku wraz z innym olsztyńskim stowarzyszeniem – Wizją Lokalną – regularnie interweniujemy także w sprawie przebudowy Dworca Zachodniego, który powinien wyglądać estetycznie i być wizytówką Olsztyna z uwagi na jego położenie tuż obok Starego Miasta.

Mamy nadzieję, że nowy zarząd Polskich Kolei Państwowych SA w większym stopniu niż dotychczasowy będzie brał pod uwagę głos olsztynian w sprawie dworców w naszym mieście. Jesienią 2015 roku w mediach pojawiły się informacje, że PKP są gotowe wyremontować Dworzec Główny w Olsztynie, zachowując bryłę obecnie istniejącego obiektu. To potwierdzałoby, że budynek dworca nadaje się do modernizacji, a nie wyłącznie do rozbiórki – wbrew temu, co w trakcie zorganizowanej przez nas debaty sugerowali pan Mariusz Ścisło – Prezes SARP-u, pani Magdalena Rafalska – Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Budownictwa w olsztyńskim UM oraz pan Rafał Trusiewicz – Prezes Retail Provider sp. z o.o. W związku z tym apelujemy do Pana o przedstawienie projektu remontu Dworca Głównego w Olsztynie przygotowanego przez PKP, a także o udzielenie informacji, czy PKP planują umożliwić mieszkańcom Olsztyna oraz innym podróżnym wyrażenie własnych uwag dotyczących wyglądu dworca oraz jego funkcjonalności.

Również w ubiegłym roku przedstawiciele PKP stanowczo zapewniali, że lada dzień rozpocznie się remont Dworca Zachodniego. Forum Rozwoju Olsztyna i Wizja Lokalna wystąpiły wówczas z wnioskiem o publiczne przedstawienie materiałów prezentujących wygląd budynku po remoncie.

Niestety, nasz apel spotkał się z negatywną odpowiedzią, co było dla nas dużym rozczarowaniem, zwłaszcza że nasze stowarzyszenia wielokrotnie oferowały pomoc w pracach projektowych.

Dlatego ponawiamy prośbę o udostępnienie projektu remontu Dworca Zachodniego oraz wizualizacji elewacji, tym bardziej, że po raz kolejny został ogłoszony nowy termin rozpoczęcia prac budowlanych, w związku z dokonaniem zmian w projekcie. Świadczy to o tym, iż gdyby w 2015 roku przedstawiono projekt remontu, olsztynianie mieliby możliwość zajęcia stanowiska, co do wyglądu dworca. Być może taka możliwość nadal istnieje.

Pragniemy podkreślić, że nasze działania nie stoją w sprzeczności z interesem Polskich Kolei Państwowych. Mimo że czasami różniliśmy się podejściu do spraw związanych z remontem obydwu dworców, to nigdy naszym celem nie było utrudnianie realizacji powyższych inwestycji. Zależy nam jedynie na tym, aby olsztyńskie dworce były funkcjonalnymi obiektami o wysokim poziomie architektonicznym. Uważamy, że mieszkańcy Olsztyna zasługują na możliwość zapoznania się z planami PKP, ponieważ to właśnie oni są ich najczęstszymi użytkownikami.

Kończąc, jeszcze raz zapewniamy o naszej gotowości wsparcia PKP w pracach projektowych oraz zachęcamy do podjęcia publicznej dyskusji o przyszłości Dworca Głównego, a także wysłuchania uwag mieszkańców, co do wyglądu Dworca Zachodniego, o ile jest to jeszcze możliwe.

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

7 KOMENTARZY

7 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Czarny
5 lutego 2016 10:59

przebudowa dowrcow mogla by poczekac jeszcze jeden rok a pieniadze mozna bylo by zainwestowac w klub sportowy dume Warmii Stomil Olsztyn. nie chcemy zeby Stomil Olsztyn byl tylko historia naszego pieknego miasta

malgosia
5 lutego 2016 00:24

otoz lepiej jakby zrobiono maly zadbany dworzec, bez peronow i korytarzy widmo. bardzo praktyczny i tani w utrzymaniu. kasa z biletami i moze jakis sklepik. większe wymagania bym miala co do dworca głownego 🙂

Polecane