6 C
Olsztyn
sobota, 1 października, 2022
reklama

Susza w Polsce, a Łyna wzbiera

WiadomościSusza w Polsce, a Łyna wzbiera
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

lyna rzeka
Odcinek rzeki przy ul. Tuwima.

Lokalnie poziom wody olsztyńskiej rzeki nie tylko nie spadł, ale nawet podwyższył się, co przy obecnych warunkach atmosferycznych w Polsce i biciu na alarm z powodu suszy może dziwić.

reklama

Wysokie temperatury oraz skąpe opady deszczu doprowadziły do tego, że w wielu rzekach w kraju poziom wody znacząco się obniżył, osiągając niekiedy alarmującą wartość – w ubiegłym tygodniu wodowskaz na Wiśle wskazał niewiele ponad 40 cm.

Problem ten, co widać goły okiem, nie dotyczy olsztyńskiego odcinka rzeki Łyny. Jak wynika z pomiarów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB, w poniedziałek (31.08) stan jej wód określono lokalnie jako wysoki – powyżej 120 cm – jednak jeszcze nie ostrzegawczy.

reklama

Przybór w Łynie jest widoczny przede wszystkim na odcinku między Rusią a szpitalem miejskim. Co może być tego przyczyną? – Dwa razy w roku koszona jest roślinność denna rzeki – wyjaśnia Eugeniusz Ambroziak, kierownik rejonowy z Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie. – Spływając, tworzy ona tzw. zielone jazy, które spiętrzają wodę i tamują jej odpływ. 

Dodatkowo utrzymujące się wciąż dość wysokie temperatury oraz słońce sprzyjają szybszemu wzrostowi rzecznej flory. – Jej usuwanie z Łyny utrudniają w pewnym stopniu zurbanizowane brzegi rzeki na wysokości Parku Centralnego – przyznaje pan Eugeniusz. – Obecnie prace prowadzone są na prywatnym terenie za szpitalem miejskim. 

reklama

Sytuację na Łynie dodatkowo komplikują bobry, które są częstą przyczyną uszkodzeń wału przeciwpowodziowego. Taką sytuację między ulicami Kalinowskiego a Tuwima zauważył jeden z naszych Czytelników, który przysłał nam krótki filmik. Woda dosyć intensywnie podmywa wał, ale, jak zapewnia kierownik rejonowego oddziału ZMiUW, obecna sytuacja nie stanowi większego zagrożenia, gdyż łąki w tych okolicach i tak są naturalnie zalane. Mimo to w najbliższych dniach służby mają uszczelnić przeciek.

 

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama