fbpx
reklama
20 C
Olsztyn
środa, 23 czerwca, 2021
reklama

Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny

reklama
Wyślij przez
0

8 września 2020 roku o godzinie 11:00 trójka mieszkańców Olsztyna i jego okolic złożyła kwiaty pod lapidarium poświęconym wszystkim pochowanym w Kortowie przy Instytucie Rybactwa Śródlądowego. Przekazano również podczas briefingu prasowego pod Rektoratem UWM, JM Rektorowi list otwarty z prośbą o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniającej ofiary Akcji T4 oraz wojenną historię Kortowa. Inicjatywę tę poparto już w wielu instytucjach zarówno olsztyńskich jak i ogólnopolskich. Wśród nich znajdują się: wojewoda Warmińsko-Mazurski a także Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Powyższy list autorstwa Michała Woźnicy, Kacpra Kozłowskiego i Michała Zareckiego zostanie przekazany do informacji publicznej.

Skąd pomysł na taką inicjatywę?

„Pomysł na upamiętnienie ofiar Akcji T4 w Kortau był już w naszych głowach, od kiedy zaczęliśmy interesować się tym tematem, tj. kiedy chodziliśmy do I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie. Nasz nauczyciel historii, pan Marcin Cielecki, opowiedział nam o Kortau. Zaczęliśmy zbierać informacje i chodzić na spotkania dotyczące historii Kortowa. Jeżeli chodzi o samą formę upamiętnienia, czyli ścieżkę edukacyjną, to jej pomysłodawcą jest pan Włodzimierz Kowalewski, który od lat mówi o takiej potrzebie. Uważamy, że jeżeli ta historia zostanie upamiętniona, to być może tak strasznie wydarzenia się więcej nie powtórzą” – powiedział Michał Woźnica, jeden z twórców listu.

reklama

Autorzy listu to absolwenci I Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie pochodzący z Olsztyna lub okolic. Obecnie studenci różnych uczelni: Kacper Kozłowski wybrał się na teologię na UKSW w Warszawie, Michał Zarecki na filmoznawstwo na UG i Michał Woźnica studiuje medycynę na UJ.

„Uważamy, że właśnie będąc obok UWM, nie w nim, i wracając tu z potrzeby serca, nie z obowiązku, możemy lepiej widzieć problem braku upamiętnienia” – dodał Michał Woźnica.

Kortowo w dobie wojny

Na ten moment Kortowo jest najbardziej znanym miasteczkiem akademickim w Polsce. Jednak nie każdy jest świadomy z jaką historią wiąże się to miejsce. Przed laty w jednym z kortowskich budynków działał szpital psychiatryczny. Oto skrócony fragment tej mrocznej historii.

Po raz pierwszy o tym miejscu wspomniano w 1886 roku. Wtedy właśnie został założony zakład dla umysłowo chorych. Traktowany był jako jedna z największych tego typu placówek. Udawały się tam rodziny z chorymi, zostawiając ich do wyleczenia. Niestety często zdarzało się tak, że rodziny orientowały się o utrudnianiu kontaktu z bliskimi. Co gorsze, stan zdrowia pacjentów nie poprawiał się. To były tragiczne chwile.

Ludzie z zaburzeniami umysłowymi, którzy byli pacjentami tego szpitala psychiatrycznego już nigdy nie wracali do bliskich. Zakład specjalnie wysyłał do rodzin zawiadomienia o nagłej śmierci, a jej powodem miała być gruźlica. Zdarzało się to co raz częściej, aż stało się to normalnym zabiegiem. Podejrzewano, że odbywają się tam rzeczy takie jak eksperymenty na pacjentach. Aby nikt z zewnątrz nie miał dostępu do ośrodka, postawiono mur i wstawiono kraty w oknach niczym w więzieniu. Na normalnych warunkach ośrodek działał do roku 1914.

Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny

Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny Młodzi ludzie apelują o utworzenie ścieżki edukacyjnej upamiętniające Kortowo w czasie wojny


ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze