fbpx
-3 C
Olsztyn
sobota, 2 grudnia, 2023
reklama
reklama

Licznik w VW cofnięty o ponad 200 tys. kilometrów. Kierowca został przyłapany w trakcie kontroli

WiadomościLicznik w VW cofnięty o ponad 200 tys. kilometrów. Kierowca został przyłapany...

Policjanci, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, od maja 2019 roku sprawdzają stan licznika kontrolowanych pojazdów, a odczytane wskazania drogomierza przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zmiana wskazań drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest przestępstwem, zagrożonym karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

reklama

W zeszły poniedziałek (24.05.21r.) około godziny 20:00 w miejscowości Dąbrowy funkcjonariusze szczycieńskiej „drogówki” zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierowcę pojazdu marki VW. Policjanci w ramach posiadanych uprawnień sprawdzili między innymi aktualny stan drogomierza, który wynosił 381 421 km. Mundurowi zweryfikowali pojazd w systemie informatycznym, uzyskując informację, że stan drogomierza w samochodzie na dzień 15 stycznia 2021 wynosił 607 575 km.

Wobec podejrzenia popełnienia, przez 46-letniego mieszkańca powiatu olsztyńskiego, przestępstwa z art. 306a k. k. (zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) jego sprawa została przekazana do szczycieńskich śledczych, którzy w toku dochodzenia wyjaśnią, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

reklama

Policjanci przypominają, że od maja 2019 roku, zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego, cofanie liczników w samochodach czy motocyklach to przestępstwo zagrożone karą nawet do lat 5 więzienia. Natomiast od 1 stycznia 2020 roku, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie kontroli ruchu drogowego, policjanci spisują stan licznika w kontrolowanych pojazdach, a odczytane wskazania drogomierza są przesyłane do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Źródło: KPP w Szczytnie

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Leon
25 maja 2021 20:33

Brawo więcej wyrywkowych kontroli liczników

Polecane
Ogłoszenia