fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022
reklama

Przetarg dla UWM. CBA zatrzymało trzy osoby

WiadomościPrzetarg dla UWM. CBA zatrzymało trzy osoby

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało trzy osoby w związku ze śledztwem dotyczącym przetargu na projekt e-administracji na zamówienie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wydział komunikacji społecznej CBA podał we wtorek, że osoby te zatrzymano na terenie województw pomorskiego i wielkopolskiego. Zatrzymań dokonali prowadzący to śledztwo funkcjonariusze białostockiej delegatury CBA wspierani przez funkcjonariuszy z gdańskiej i poznańskiej delegatur Biura.

“Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie” – poinformował wydział. Śledztwo podjęto po kontroli CBA w tej sprawie i złożeniu przez Biuro zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa – zaznaczył wydział.

Projekt “E-administracja warunkiem rozwoju Polski. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych modeli referencyjnych procesów administracji publicznej” był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Byli wykładowcy UWM uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Grozi im 25 lat więzienia

Zamówienie dotyczyło dostarczenia dla UW-M wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Śledczy ustalili, że koszt dostarczonego oprogramowania znacząco – o ponad 1,3 mln zł – przewyższał jego realną wartość.

Do ukrycia zawyżonej ceny przed odbiorcą wskazano spółkę z siedzibą na Cyprze jako rzekomego wytwórcę oprogramowania. Spółka została założona przez osoby zaangażowane w przestępczy proceder jedynie do udziału w tej transakcji już po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania – poinformował wydział.

Zatrzymane przez CBA trzy osoby oraz czwarta, która została wezwana do prokuratury i stawiła się sama usłyszały w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zarzut działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzut oszustwa.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze – zaznaczył w rozmowie wydział.

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie wprowadzi Budżet Akademicki

Kontrolę realizowanego w latach 2009-12 projektu agenci wydziału postępowań kontrolnych białostockiej delegatury CBA prowadzili w 2018 i 2019 roku.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze