24 C
Olsztyn
poniedziałek, 27 maja, 2024
reklama

Przetarg dla UWM. CBA zatrzymało trzy osoby

WiadomościPrzetarg dla UWM. CBA zatrzymało trzy osoby

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało o aresztowaniu trzech osób w ramach śledztwa dotyczącego przetargu na projekt e-administracji dla Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zatrzymania miały miejsce w województwach pomorskim i wielkopolskim i zostały dokonane przez funkcjonariuszy CBA wspieranych przez Biuro w Gdańsku i Poznaniu.

reklama

Zatrzymani byli związani z podmiotem, który jako członek konsorcjum realizował zamówienie publiczne na rzecz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Śledztwo podjęto po kontroli CBA w tej sprawie i złożeniu przez Biuro zawiadomienia o możliwości przestępstwa.

Projekt “E-administracja warunkiem rozwoju Polski. Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw z wykorzystaniem innowacyjnych modeli referencyjnych procesów administracji publicznej” był współfinansowany ze środków publicznych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

reklama

Zamówienie dotyczyło dostarczenia dla UW-M wysokospecjalistycznego oprogramowania do dystrybucji informacji o organizacji i opracowania elektronicznej bazy modeli referencyjnych. Śledczy ustalili, że koszt dostarczonego oprogramowania znacząco przewyższał jego realną wartość o ponad 1,3 mln zł.

W celu ukrycia zawyżonej ceny przed odbiorcą, spółka z siedzibą na Cyprze była wskazywana jako rzekomy wytwórca oprogramowania. Spółka ta została założona przez osoby zaangażowane w proceder jedynie do udziału w tej transakcji po dacie rzekomego wyprodukowania oprogramowania.

W Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie zatrzymane osoby zostały oskarżone o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustwo. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

reklama

Kontrolę projektu, który był realizowany w latach 2009-2012, agenci białostockiej delegatury CBA przeprowadzili w 2018 i 2019 roku.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
ala
25 maja 2021 21:44

To już kolejna afera w której występuję UWM

Polecane
Ogłoszenia