fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 6 grudnia, 2022
reklama

Coraz bliżej nowego oddziału hematologii

WiadomościCoraz bliżej nowego oddziału hematologii

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Ponad 22 miliony złotych dotacji przekazał w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Sławomir Gadomski, Warmińsko-Mazurskiemu Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie. To pozwoli na utworzenie Klinicznego Oddziału Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku.

Niemal 19 milionów złotych to środki unijne, a ponad 3 miliony złotych to dotacja celowa z Ministerstwa Zdrowia.

Co się zmieni? Przebudowane zostaną istniejące już pomieszczenia szpitala. Powstanie nowoczesny ośrodek transplantacji, a w oddziale będzie 30 łóżek oraz 6 jednoosobowych sal z systemem monitorującym pacjenta i spełniającym wymogi izolatek z bardzo wysokim poziomem sterylności.

Onkologia jest absolutnym priorytetem w naszych działaniach. Niestety leczenie hematologiczne na Warmii i Mazurach odbiega standardem od innych województw. Chcemy to zmienić – mówił podczas uroczystości wiceminister zdrowia, Sławomir Gadomski.

Po utworzeniu ośrodka, pacjenci z naszego regionu będą mogli korzystać z opieki na najwyższym poziomie – powiedział z kolei wojewoda warmińsko-mazurski, Artur Chojecki.

SM „Pojezierze” zbiera informacje o osobach prowadzących w mieszkaniach działalność gospodarczą

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie podziękował za otrzymane środki.

Bardzo dziękuję w imieniu pracowników naszego szpitala i naszych pacjentów. Jesteśmy wdzięczni, że zauważacie potrzeby specjalistycznych placówek, jaką jest m.in. Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii, ale również potrzeby w zakresie leczenia nowotworów krwi. Oddział hematologii istnieje w naszej placówce od wielu lat. Jesteśmy liderami w leczeniu chorób krwi. Natomiast chcemy postawić na rozwój interdyscyplinarności i kompleksowego leczenia, poprzez przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Region jest na ten moment białą plamą na medycznej mapie Polski pod tym względem. Chcemy wypełnić tę lukę – mówił.

Lekarz kierujący oddziałem hematologii, dr Janusz Hałka, przyznał, że to najważniejszy moment w jego karierze zawodowej.

Monika Błaut z Olsztyna Mistrzem Finansów Publicznych 2022. Pokonała ponad dwieście osób z całej Polski

To najważniejszy moment w moim życiu zawodowym. Warmińsko-Mazurskie jest jednym z nielicznych województw w Polsce, które nie może w pełni leczyć hematologicznie. Przeszczepianie komórek krwiotwórczych jest obecnie niemalże standardem w leczeniu ostrych chorób rozrostowych układu krwiotwórczego. Dzięki dofinansowaniu będziemy mogli stworzyć takie miejsce na najwyższym poziomie dla pacjentów z regionu, a także powiększyć bazę łóżkową, co jest też bardzo ważne, bo jesteśmy jedynym ośrodkiem, leczącym bardzo intensywną chemioterapią i immunochemioterapią. To też niejako zwieńczenie mojej kariery, bo to drugi ośrodek transplantacji, który mam okazję tworzyć. Pierwszym był ten w Państwowym Instytucie Medycznym – powiedział.

Kliniczny Oddział Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku ma powstać w czerwcu przyszłego roku.

Źródło: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze