fbpx
32 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Partia Lewica Razem interweniuje w sprawie likwidacji „żółtych guzików” w Olsztynie

reklama
Wyślij przez
0

Pandemia COVID-19 pokazała, że wyłączenie tzw. „Żółte przycisków” w Olsztynie usprawniło poruszanie się pieszym i rowerzystom po na terenie miasta. Mimo tego niezaprzeczalnego faktu, ZDZiT zdecydował o ponownym włączeniu przycisków, co spotkało się z niezadowoleniem mieszkanek i mieszkańców.

12 maja 2021 roku członkowie i członkinie olsztyńskiego okręgu partii Razem wystosowali list do Prezydenta Grzymowicza w sprawie likwidacji tego rozwiązania na ulicach podkreślając zarówno aspekty praktyczne, jak i prawne.

Dzięki likwidacji „żółtych przycisków” w końcu zostanie rozwiązany jeden z problemów poruszania się osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście. Wiele osób poruszających się np. na wózkach inwalidzkich, czy osoby niedowidzące od zawsze miały problemy z poruszaniem się po olsztyńskich ulicach, czego żółte przyciski nie ułatwiają. W przyszłości także należy poruszyć temat zbyt słabego dźwięku na skrzyżowaniu dla osób niedowidzących. „Żółte przyciski” to dobry wstęp. -Mówi Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkini olsztyńskiego okręgu Lewica Razem.

reklama

„Żółte przyciski” są nieefektywne. Od momentu zamieszkania w Olsztynie uważam, że to rozwiązanie jest niepotrzebne. Jako pieszy nie raz zderzyłam się z sytuacją nie wciśnięcia przez innego pieszego przycisku, stąd czekałam dodatkowe minuty tylko przez czyjąś nieuwagę. Chciałabym być traktowana także jako równorzędny uczestnik ruchu. Miasta przecież są dla ludzi, nie samochodów. – mówi Michalina Chraplewska, członkini olsztyńskiego okręgu Lewica Razem.

Ponadto wymuszanie na przejeździe rowerowym wciśnięcia żółtego przycisku dla rowerzystów jest niezgodne z obowiązującymi przepisami, stanowią o tym art 2 ust 47 Prawa o Ruchu Drogowym, które określa rower jako pojazd, a także Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, które zawiera definicję “detektora”, gdzie stosowanie wymuszonego detektora może być tylko wobec pieszych.

List jest wynikiem zauważenia potrzeby zmian w tym zakresie. Sygnały o potrzebie usunięcia żółtych przycisków dotarły do Bartosz Gruceli, radnego Osiedla Kormoran i członka Razem, który zainicjował akcję. – dodaje Mateusz Rostkowski, Komisarz olsztyńskiego okręgu partii Lewica Razem.

Źródło: Lewica Razem

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

6 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


6 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze