fbpx
10 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 września, 2021
reklama

Prezes PiS: Campus Polska Przyszłości jaskrawym przykładem łamania prawa

reklama

Prezes Olsztyńskiego Zarządu Okręgowego PiS Jerzy Szmit wystosował list otwarty do rektora olsztyńskiego uniwersytetu i prezydenta miasta, w którym stwierdził, że zorganizowanie Campus Polska Przyszłości na terenie miasteczka akademickiego Kortowo to „jaskrawy przykład łamania prawa”.

Szmit w liście otwartym do rektora olsztyńskiego uniwersytetu Jerzego Przyborowskiego i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, który w piątek otrzymała, zwrócił uwagę, że „w myśl ustawy o szkolnictwie wyższym działalność polityczna na wyższych uczelniach w Polsce jest zabroniona”.

Jak ocenił, „zakaz ten obowiązuje tylko jedną stronę”. „Odmawiano nam wynajęcia sal na spotkania, straż uniwersytecka uniemożliwiała rozdawanie ulotek, o zorganizowaniu wiecu wyborczego nie było nawet co marzyć. Za pobyt w Kortowie dr Jarosława Kaczyńskiego wówczas – Premiera Rządu RP – srogo zapłacili ci, którzy tę wizytę organizowali” – zauważył polityk PiS.

reklama

Szmit odnosząc się do zamiaru zorganizowania przez Rafała Trzaskowskiego w Kortowie Campusu Polska Przyszłości nazwał to „jaskrawym przykładem łamania prawa” oraz „dowodem jednostronnego zaangażowania politycznego Rektora Uniwersytetu i Prezydenta Olsztyna”.

„Impreza ma oczywisty charakter polityczny. Spraszanie przez aktywnych polityków młodych aktywistów, którzy pod wodzą tychże polityków chcą rozmawiać o przyszłości nie można inaczej zakwalifikować” – zaznaczył.

„Pominę też aspekt finansowo-organizacyjny – kto zapłaci za tydzień balangi nad Jeziorem Kortowskim z możliwością rozszerzenia imprezy na cały Olsztyn. Tym zajmie się kto inny” – napisał Szmit.

Pyta też w liście, czy może liczyć „na równoważną gościnność, otwartość i szczodre finansowanie, gdybym chciał zorganizować w Olsztynie, korzystając z zaplecza Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i miasta Olsztyn, wielodniowe ogólnopolskie spotkanie młodzieży o poglądach prawicowych i konserwatywnych?”.

W miniona środę Rafał Trzaskowski ogłosił, że na przełomie sierpnia i września w miasteczku akademickim Kortowo w Olsztynie zostanie zorganizowany dla 1 tys. młodych ludzi Campus Polska Przyszłości. W czasie spotkania jego uczestnicy mają dyskutować o najważniejszych sprawach dla młodego pokolenia, w tym polityce klimatycznej, czy edukacji. Zaplanowano także spotkania z ludźmi sportu, kultury, nauki.

Trzaskowski nie ukrywał, że jednym z celów Campusu jest wyłonienie młodych ludzi, którzy będą chcieli zaangażować się w działalność publiczną.

Na wspólnej konferencji z Trzaskowskim wystąpili prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Jerzy Przyborowski oraz marszałek regionu Gustaw Marek-Brzezin. Wszyscy podkreślali, że Kortowo jest idealnym miejscem do tego, by stwarzać nowe perspektywy rozwoju kraju. Rektor Przyborowski przyznawał, że „dyskusja o demokratycznych podwalinach państwa wpisuje się w działalność uniwersytecką”.

źródło: PAP

reklama
reklama

Polecane

9 KOMENTARZY

9 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama