fbpx
31 C
Olsztyn
poniedziałek, 21 czerwca, 2021
reklama

Żubry z Puszczy Rominckiej odzyskały wolność

reklama
Wyślij przez
0

Żubry po kilku tygodniach przebywania w zagrodzie adaptacyjnej na terenie Puszczy Rominckiej, odzyskały wolność – poinformowało w czwartek mazurskie Nadleśnictwo Gołdap. Stado zostało utworzone z ośmiu osobników sprowadzonych z Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej.

Przed wypuszczeniem na wolność w nowym miejscu żubry przebywały w leśnej zagrodzie adaptacyjnej o powierzchni 4 ha. Po jej opuszczeniu nadal są jednak obserwowane przez leśników. Dwa osobniki mają założone obroże telemetryczne, co pozwala na bieżąco śledzić, gdzie znajduje się stado.

„Z uwagi na powoli rozwijającą się wiosnę tego roku, a co za tym idzie trudniejszy dostęp do naturalnego żeru, postanowiliśmy również nie kończyć ich dokarmiania. Do czasu rozwinięcia się roślinności stanowiącej naturalną bazę pokarmową, żubry cały czas zjadają smakołyki, które dla nich przygotowaliśmy” – podało nadleśnictwo w czwartkowym wpisie na portalu społecznościowym.

reklama

Nadleśniczy z Gołdapi Daniel Chochulski powiedział PAP, że z dotychczasowych obserwacji wynika, że żubry przebywają w pobliżu miejsca, w którym adoptowały się przez kilka tygodni.

Sprowadzone do Puszczy Rominckiej zwierzęta zostały wytypowane przez zespół naukowców, pracowników Lasów Państwowych i lekarzy weterynarii. Odłowiono je ze stad dziko żyjących w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej. Wybrano osobniki zdrowe, rokujące na założenie nowego, silnego i odpornego stada.

Głównym celem reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzenia gatunku w miejsce, w którym kiedyś występował – jest zapewnienie jak najlepszych warunków do bytowania żubrów. Zadania wykonywane są w ramach projektu „Kompleksowa ochrona żubra w Polsce”. Należy do nich m.in zapewnienie odpowiedniej opieki weterynaryjnej, zimowe dokarmianie, koszenie i uprawa łąk, a także przygotowanie niezbędnej infrastruktury.

Puszcza Romincka to duży kompleks leśny w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje powierzchnię 36 tys. ha, przy czym tylko około 13 tys. ha znajduje się po polskiej stronie.

źródło: PAP

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze