17 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Mazurskie szlaki żeglowne w nowej odsłonie. Guzianka I zaprasza po modernizacji

PiszMazurskie szlaki żeglowne w nowej odsłonie. Guzianka I zaprasza po modernizacji

Po rocznej przerwie związanej z modernizacją, zabytkowa śluza Guzianka I, będąca kluczowym punktem na szlaku żeglownym łączącym jeziora Bełdany i Guzianka Mała na Mazurach, została ponownie oddana do użytku. Modernizacja ta była niezbędna, aby poprawić stan techniczny obiektu oraz zwiększyć bezpieczeństwo na tej popularnej drodze wodnej.

reklama

Modernizacja zabytkowej śluzy

Prace renowacyjne objęły wymianę wrót śluzy, kładek komunikacyjnych, napędów i mechanizmów, a także wzmocnienie podłoża i skarp. Nie zapomniano również o odnowieniu sterówki i budynku gospodarczego. Wszystko to pochłonęło niemal 16 milionów złotych, lecz efektem jest znacząca poprawa funkcjonalności i estetyki śluzy, co z pewnością zostanie docenione przez żeglarzy i turystów odwiedzających ten malowniczy region.

Guzianka I, wybudowana w 1879 roku, od początku XX wieku przechodziła różne zmiany, mające na celu jej ulepszenie i dostosowanie do rosnących wymagań żeglugi. Wpisana w 2019 roku do rejestru zabytków, stanowi nie tylko ważny element infrastruktury wodnej, ale i cenny zabytek techniki.

reklama

Guzianka I i II – serce mazurskich szlaków żeglownych

Oprócz Guzianki I, w Rucianem-Nidzie znajduje się również nowsza śluza – Guzianka II, zrealizowana przez Wody Polskie we współpracy ze Stowarzyszeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Ta inwestycja, mająca na celu usprawnienie żeglugi na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, potwierdza, że region ten dynamicznie się rozwija, dbając jednocześnie o swoje dziedzictwo i dostosowując infrastrukturę do potrzeb współczesnej turystyki i żeglugi.

Śluzy Guzianka I i II są nie tylko kluczowymi punktami na mapie żeglarskiej Mazur, ale również atrakcjami turystycznymi, przyciągającymi miłośników wodnych przygód i pięknych krajobrazów.

źródło: Radio Olsztyn

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia