7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zagubieni w lesie i wyczerpani – akcje poszukiwawcze policji

OlsztynZagubieni w lesie i wyczerpani - akcje poszukiwawcze policji

Dzięki szybkiej reakcji olsztyńskich służb ratowniczych niemal w ostatniej chwili uratowano życie 42-letniemu mieszkańcowi Olsztyna, który przez kilka godzin leżał w lesie. Do podobnego zdarzenia doszło w okolicach Rucianego-Nidy – tam podczas zbierania jagód zagubił się 65-latek. 

reklama

W czwartek (6.08) około godz. 7 do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że jest w lesie, ale nie wie w którym miejscu. Mężczyzna prosił o pomoc z uwagi na to, że obudził się po omdleniu i bardzo źle się czuje.

Funkcjonariusze wytypowali teren, w którym może znajdować się zaginiony mężczyzna. Do akcji poszukiwawczej skierowano kilkudziesięciu policjantów i strażaków. Dodatkowo wykorzystano także policyjne psy, quady i radiowozy.

reklama

Około godz. 14 na skraju lasu w pobliżu osiedla Pieczywo policjanci znaleźli leżącego w trawie, półprzytomnego 42-latka. Mężczyzna nie był w stanie wstać i poruszać się. Służby medyczne będące na miejscu oświadczyły, że mężczyzna został uratowany w ostatniej chwili. Z uwagi na panujące temperatury kilkadziesiąt godzin później olsztynianin mógłby już nie żyć.

Do podobnej sytuacji doszło w okolicach Rucianego-Nidy. W tamtejszym lesie zaginął 65-letni mieszkaniec powiatu mrągowskiego. Mężczyzna przyjechał w te okolice z żoną i znajomymi na jagody. W pewnym momencie małżonka zauważyła, że w pobliżu nie ma jej męża. Razem ze znajomymi przez ponad dwie godziny szukali mężczyzny, ale bezskutecznie. O zdarzeniu powiadomili więc policjantów z Komisariatu Policji w Rucianem-Nidzie.

reklama

Funkcjonariusze natychmiast zaczęli poszukiwania mężczyzny. Zgłaszająca dodała, że mąż jest po operacji krtani i ma ogromne problemy z mówieniem, stąd nie może wezwać pomocy, ani odpowiedzieć na wołania szukających go osób. Z uwagi na te okoliczności oraz panujące obecnie bardzo wysokie temperatury policjanci o zaginięciu powiadomili też funkcjonariuszy Straży Leśnej, którzy włączyli się w poszukiwania. Akcja trwała zaledwie godzinę. Policjanci znaleźli w lesie 65-letniego mężczyznę całego i zdrowego, choć bardzo osłabionego i zmęczonego.

Policjanci przypominają, że warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, które pozwolą bezpiecznie wrócić do domu i uniknąć stresujących przeżyć:

· starajmy się, by podczas leśnej wyprawy ktoś nam towarzyszył;
· starajmy się mieć przy sobie elementy odblaskowe, dzięki którym w czasie zmiennej aury lub zapadającego zmroku będziemy widoczni;
· informujmy bliskich lub osoby nam towarzyszące o zmianach trasy oraz czasie powrotu w umówione wcześniej miejsce;
· jeśli towarzyszą nam dzieci lub osoby starsze, schorowane nie traćmy ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie;
· starajmy się mieć przy sobie telefon komórkowy. Umożliwi to nam w razie potrzeby kontakt z odpowiednimi służbami;
· zabierzmy ze sobą coś do picia, szczególnie w upalne dni.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia