fbpx
6 C
Olsztyn
piątek, 22 października, 2021
reklama

Ostatnie pożegnanie por. Krystyny Andrzejewskiej

reklama

Zasłużona wojskowa była obecna przy reaktywowaniu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Pani por. Krystyna Andrzejewska urodziła się̨ przed wojną w Warszawie. Jako 13-letnia dziewczynka widziała obronę̨ Warszawy a następnie okupację. Podczas II wojny światowej działała w konspiracji w latach 1939-1944. Będąc żołnierzem Armii Krajowej walczyła w Powstaniu Warszawskim, przydzielona jako sanitariuszka do zgrupowania 654 – Punktu sanitarnego ul. Kawęczyńska. Następnie działała w strukturach zgrupowania partyzanckiego w Grupie „Kampinos”. Po zakończeniu wojny ukończyła studia medyczne i została lekarzem w ostródzkim szpitalu.

W 2018 roku na mocy Programu ŚZŻAK „Kontynuacja” uczestniczyła w reaktywowaniu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pani Krystyna regularnie spotykała się z żołnierzami 42 Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, którzy też towarzyszyli jej w ostatniej drodze. Por. Krystyna Andrzejewska odeszła 19 kwietnia. Jej pożegnanie miało miejsce 4 maja w Ostródzie.

reklama

„Dziś na cmentarzu w Ostródzie pożegnaliśmy Panią por. Krystynę Andrzejewską, ale w naszej pamięci pozostanie na zawsze”– powiedział st. chor. sztab. Wojciech Gudaczewski

Źródło: 42blp

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze