Olsztyński sąd postanowił o konieczności przeprowadzenia przymusowego leczenia, nawet bez wyznaczenia pełnomocnika dla osoby przewożonej do szpitala. Prokurator Generalny złożył kasację w tej sprawie do Sądu Najwyższego – wynika z informacji Prokuratury Krajowej.
Według doniesień, w lipcu 2019 roku do Sądu Rejonowego w Olsztynie wpłynął wniosek o przewiezienie osoby na leczenie szpitalne bez jej zgody. Sąd przychylił się do tej prośby, uważając, że zostały spełnione odpowiednie wymagania. Przewożona osoba odwołała się od tej decyzji, ale Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił apelację.
W związku z powyższym Prokurator Generalny skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, w której domaga się unieważnienia postępowania i przekazania sprawy ponownie do olsztyńskiego sądu rejonowego.
W skardze zaapelowano, że w tym przypadku zgodnie z przepisami ustawy sąd ma obowiązek wyznaczenia adwokata lub radcy prawnego z urzędu. Zwrócono uwagę, że wyznaczenie pełnomocnika dla osoby bez wyraźnej prośby ze strony tej osoby powinno nastąpić automatycznie.
W skardze kasacyjnej wskazano również, że nieprzestrzeganie tego wymogu powoduje nieważność całego postępowania, ponieważ pozbawia ono uczestnika prawa odpowiedniej ochrony prawnej. W takiej sytuacji nie ma potrzeby badać, czy uchybienie wpłynęło na wynik sprawy.
Prokurator podkreślił, że wyznaczenie pełnomocnika z urzędu dla osoby objętej wnioskiem jest podstawową gwarancją, że osoba ta będzie mogła obronić swoje prawa, a postępowanie zostanie uznane za rzetelne. „Niezastosowanie się sądu do ustawowych wymogów trzeba uznać za pozbawienie uczestnika prawa możliwości obrony jego praw” – zaznaczono w skardze kasacyjnej.
Skarga kasacyjna podkreśliła również, że w toku procedury uczestnik nie podjął racjonalnej obrony. Nie złożył odpowiedzi, nie złożył wniosków dowodowych, a argumenty w jego apelacji wskazywały na brak zrozumienia podstaw decyzji.
źródło: PAP
Polecane: Zespół jelita drażliwego – objawy, przyczyny i leczenie