fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 7 grudnia, 2022
reklama

Rozpoczęły się uroczystości pożegnania abp Wojciecha Ziemby

WideoRozpoczęły się uroczystości pożegnania abp Wojciecha Ziemby

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W olsztyńskiej archikatedrze św. Jakuba rozpoczęły się uroczystości pożegnania arcybiskupa seniora Wojciecha Ziemby. Zmarły w minioną środę arcybiskup metropolita warmiński zostanie pochowany we wtorek w krypcie arcybiskupów warmińskich w podziemiach katedry.

Uroczystości pożegnania zmarłego arcybiskupa seniora archidiecezji warmińskiej Wojciecha Ziemby rozpoczęły się wprowadzeniem trumny do olsztyńskiej katedry i nabożeństwem nieszporów. W modlitwie uczestniczy 77 osób, ponieważ tyle na raz może przebywać w świątyni.

Jeszcze w poniedziałek odbędą się dwie msze – o godz. 17 z udziałem kapłanów archidiecezji warmińskiej, a o godz. 19 z udziałem osób życia konsekrowanego i świeckich.

We wtorek, 27 kwietnia, o godz. 9 odbędzie się msza żałobna z udziałem duchowieństwa, a w południe msza pogrzebowa z udziałem rodziny, episkopatu, księży dziekanów i oficjalnych delegacji.

Arcybiskup Wojciech Ziemba urodził się 15.10.1941 r. w Wampierzowie, w parafii Wadowice Górne, w diecezji tarnowskiej. W 1960 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie.

Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa pomocniczego diecezji warmińskiej Józefa Drzazgi w olsztyńskiej katedrze w 1967 r. Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii św. Katarzyny w Kętrzynie (1967-1969), a następnie w olsztyńskiej parafii św. Jakuba (1969-1970). W latach 1970-74 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1974 r. uzyskał tytuł doktora teologii biblijnej. Studiował również w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1980-81). Po studiach wykładał przedmioty biblijne w Warmińskim Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie, gdzie jednocześnie pełnił kolejno funkcje prefekta, wicerektora (1981-82), a następnie rektora Seminarium (1982-1986).

Został mianowany biskupem pomocniczym diecezji warmińskiej w czerwcu 1982 r. Jako zawołanie biskupie obrał słowa: Bóg bogaty w miłosierdzie.

W marcu 1992 r. został mianowany pierwszym biskupem ełckim. W tamtym czasie przyczynił się do powstania Seminarium Duchownego w Ełku.

W listopadzie 2000 r. otrzymał nominację od Jana Pawła II na arcybiskupa metropolitę białostockiego.

30 maja 2006 r. został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą warmińskim.

Jako arcybiskup metropolita warmiński powołał w 2006 r. Warmińskie Archidiecezjalne Centrum Badań Hozjańskich, z zadaniem zakończenia diecezjalnego etapu procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego kardynała Stanisława Hozjusza. Rozpoczął i zakończył I Synod Archidiecezji Warmińskiej (2006-2012). Powołał Archidiecezjalną Szkołę Muzyki Kościelnej oraz Archidiecezjalny Ośrodek Charytatywny „Caritas” Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach.

W październiku 2016 roku Ojciec Święty Franciszek przyjął jego rezygnację z posługi arcybiskupa metropolity warmińskiego z powodu ukończenia 75. roku życia i rozpoczęcia czasu kanonicznej emerytury. 

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze