fbpx
3 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Kupujesz lub sprzedajesz nieruchomość w dobie pandemii? Zrób to mądrze!

reklama

Niemalże każda osoba marzy o własnym mieszkaniu. Niestety wiele osób realizację takiego marzenia będzie musiało odłożyć ze względu na pandemię koronawirusa. Wirus znacząco wpłynął na wiele działów gospodarki, w tym na działalność banków, które to mocno zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest strach przed kryzysem.

Amerykańska spółka McKinsey & Company zajmująca się doradztwem w zakresie strategicznego zarządzania przeprowadziła badania wśród kadr zarządzających pochodzących z różnych państw na temat ich gospodarek krajowych. Niemalże 90% badanych stwierdziło, że ich państwowe gospodarki są w gorszym stanie niż przed koronawirusem. Niestety takie nastroje odbijają się również na rynku nieruchomości oraz jego finansowaniu. Banki obecnie podchodzą do klientów bardzo zachowawczo. W czerwcu liczba zapytań o kredyty hipoteczne spadła o 25% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Niepewność klientów o swoją pracę oraz redukcja wynagrodzeń połączona z bardziej restrykcyjnym podejściem banków do oceny zdolności kredytowej wpłynęła i obecnie wpływa na rynek nieruchomości w Polsce.

Sadek zainteresowania nieruchomościami zauważyli również pośrednicy nieruchomości. Niemalże 70% największych pośredników w kraju zauważyło wyraźny spadek zainteresowania klientów zakupem nieruchomości. Skoro podaż mieszkań jest mniejsza, to czy możemy spodziewać się obniżki cen metra kwadratowego w najbliższej przyszłości? Rynek jest podzielony w tym względzie. Część ekspertów uważa, że ceny spadną w ciągu najbliższych dwóch lat o 15 – 20%. Pozostała cześć natomiast, że popyt na własne „m” wcale się nie zmniejsza, co jest bodźcem do utrzymania cen na niezmienionym poziomie.

reklama

W związku z powyższym czy lepiej poczekać z zakupem nieruchomości czy może właśnie teraz jest odpowiedni moment? Stare porzekadło mówi, że odpowiedni moment na zakup nieruchomości jest zawsze wtedy, kiedy tą nieruchomość chcemy kupić. Czekanie na spadek cen może nic nie dać, ponieważ do spadku może wcale nie dojść. Trzeba szukać okazji w każdym momencie.

Gdzie takich okazji szukać?

Można skierować się ku rynkowi pierwotnemu i nabyć nową nieruchomość lub ku rynkowi wtórnemu, który ostatnio kipi ilością ofert. Jeżeli rynek wtórny to gdzie szukać ogłoszeń? Możemy poszukiwania zlecić profesjonalnym pośrednikom – jednak ci za swoje usługi często każą sobie słono płacić. Można także poszukać nieruchomości na własną rękę. Ogłoszenia przeglądać możemy na popularnych portalach ogłoszeniowych, chociażby takich jak Lento.pl. Znajdziemy tam wiele ogłoszeń dotyczących sprzedaży mieszkań, domów czy też działek. To właśnie dzięki Internetowi mamy obecnie dużo większe możliwości niż jeszcze 15-20 lat temu. Warto z takich możliwości korzystać by zakupić nieruchomość jak najmniejszym kosztem.

A gdzie sprzedawać ? Tu bez niespodzianek – ponownie – kierując się ku serwisom ogłoszeniowym takich jak np. Lento.pl. To jedyne rozsądne i przyjazne miejsce dla sprzedającego nieruchomość – osoby prywatnej jak i dewelopera czy biura pośrednictwa obrotu nieruchomościami. Dodawanie ogłoszeń w tej kategorii jest darmowe, a liczba użytkowników, którzy mogą stać się potencjalnymi kupcami przekroczyła w sierpniu 2,5 mln.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze