fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Po liście wójta Grunwaldu do premiera radna zawiadomiła prokuraturę

WiadomościPo liście wójta Grunwaldu do premiera radna zawiadomiła prokuraturę

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Po tym jak wójt gminy Grunwald (warmińsko-mazurskie) wysłał list do premiera, w którym opisując konflikt z radą zawarł dane wrażliwe dot. radnych, jedna z nich zawiadomiła o przestępstwie prokuraturę. Zawiadomienie trafiło do prokuratury rejonowej w Elblągu – potwierdza rzecznik prokuratury okręgowej w Elblągu.

reklama

Chodzi o sprawę głośnego listu wójta gminy Grunwald Adama Szczepkowskiego. Samorządowiec w piśmie do premiera Mateusza Morawieckiego opisał swój konflikt z radą gminy. Na 20 stronach opisał, jak przejmując urząd wójta w 2018 roku po swym poprzedniku, który sprawował to stanowisko 28 lat, zastał „układ szkodzący interesom mieszkańców”.

Wójt zaznaczył, że „chce pokazać z jaką skorumpowaną machiną musi się mierzyć i jak bardzo w tej walce nie może polegać na ludziach, którzy rzekomo powinni mu pomagać”. Tłumaczy, że większość w radzie ma opozycja.

reklama

W liście samorządowiec szeroko i szczegółowo opisuje różne sytuacje w instytucjach i urzędach podległych gminie, które jego zdaniem świadczą o nieprawidłowościach. Skarży się też na nieprzychylne prokuraturę i sądy, które nie wydają wyroków po myśli gminy.

Przypomina, że 25 października ub. roku odbyło się na terenie gminy Grunwald referendum w sprawie odwołania Rady Gminy przed upływem kadencji, jednak nie było ono wiążące ze względu na zbyt małą frekwencję. Wójt dodał, że „to trudny czas pandemii, chaosu na ulicach i kryzysu światowego, jednak działalność samorządowa musi trwać a sprawy mieszkańców muszą być prowadzone w ich interesie jak tylko się da”. Jak dodał, on „chce o te ludzkie sprawy zaapelować”

reklama

Największe kontrowersje wzbudziło wymienienie w liście z nazwiska dwóch radnych i podanie informacji, że ich córki są lesbijkami. Informacja ta została zamieszczona w kontekście sugerowanego braku kompetencji w obejmowanych przez nie stanowiskach. Wójt w liście zawarł też inną wrażliwą informację dotycząca zdrowia radnej.

O kontrowersyjnych fragmentach listu poinformowała organizacja Olsztyński Marsz Równości a po niej lokalne i ogólnopolskie media.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez wójta, jakim jest zniesławienie, wysłała do prokuratury jedna z dwóch wymienionych w liście radnych. Potwierdziła to w rozmowie. Druga radna powiedziała, że w najbliższych dniach złoży także takie zawiadomienie.

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Elblągu Sławomir Karmowski potwierdził w czwartek, że faktycznie takie zawiadomienie wpłynęło do prokuratury rejonowej w Ostródzie. A ta wystąpiła do Prokuratury Okręgowej w Elblągu o wyłączenie jej z tej sprawy w celu zapewnienia bezstronności. Prokuratura Okręgowa w Elblągu przekazała sprawę do prokuratury rejonowej w Elblągu. Zawiadomienie zostało przekazane do niej w środę – podkreślił.

Wójt gminy Grunwald od czasu ujawnienia treści listu i sugestii w nim zawartych nie odpowiada na pytania dziennikarzy. Dziennikarzom nie udało się skontaktować z nim do chwili nadania depeszy.

Olsztyński Marsz Równości napisał w mediach społecznościowych, że „wykorzystywanie orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, szczególnie dzieci, do uzyskania własnych politycznych korzyści, jest godne potępienia”.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama