fbpx
3 C
Olsztyn
sobota, 8 maja, 2021
reklama

Dział kadr i płac – czy jego posiadanie jest opłacalne?

reklama

Jeszcze kilka lat temu każda większa firma posiadała w swoich strukturach dział kadrowo-płacowy. Dba on przede wszystkim o prowadzenie ewidencji pracowników i dokumentacji związanej z ich pracą. Im większa firma, tym dział kadr i płac jest większy, a co za tym idzie, potrzeba więcej dobrze przeszkolonych, znających aktualne przepisy prawne pracowników.

Czym się zajmuje dział kadr i płac?

Dział kadr i płac odpowiedzialny jest za prowadzenie dokumentacji pracowniczej, czyli tak zwanych akt osobowych. Firma ma obowiązek prowadzenia takiej dokumentacji dla każdego swojego pracownika. Ponieważ archiwizowanie tego typu dokumentów również jest wymogiem, potrzeba odpowiednich osób do sprawowania nadzoru nad tak ważnymi dokumentami. Specjaliści z działu kadr i płac zbierają wszelkie umowy, świadczenia, deklaracje, sprawozdania, a także rozliczają czas pracy pracowników i zajmują się ich pozyskiwaniem. Prowadzenie kadrwiąże się z dużą odpowiedzialnością, a osoby zatrudnione na takim stanowisku powinny dobrze znać obowiązujące przepisy dotyczące prawa pracy.

Jaka jest alternatywa dla posiadania działu kadr i płac?

Firmy w ostatnich latach, idąc za przykładem zagranicznych przedsiębiorców, zaczęły szukać oszczędności i optymalizacji w sferze kadrowo-płacowej. Ponieważ zatrudnienie kadrowej, która na bieżąco śledzi przepisy prawa i dodatkowo potrafi zarządzać zespołem, często bywa trudne, przedsiębiorcy chętnie korzystają z tzw. outsourcingu kadr. Taka usługa pozwala na wynajęcie firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w prowadzeniu kadr i posiada wielu wykształconych fachowców. Jako że obszar działań HR i obsługa kadr zajmuje coraz więcej czasu i jest coraz bardziej żmudna, korzystają oni z zewnętrznej pomocy. Dzięki wybraniu takiej opcji, zamiast posiadania własnego działu, przedsiębiorca zyskuje pomoc najlepszych specjalistów, którzy są na bieżąco z kwestiami prawnymi. Ponadto jest to rozwiązanie dużo bardziej budżetowe niż zatrudnianie własnych pracowników w tym obszarze i pilnowanie poprawności ich pracy.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze