fbpx
-0 C
Olsztyn
czwartek, 1 grudnia, 2022
reklama

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie

WiadomościSędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zawieszony w ubiegłym roku w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się w poniedziałek do pracy w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, powołując się na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, który zadecydował o przywróceniu go do orzekania.

Na schodach Sądu Rejonowego w Olsztynie na Juszczyszyna czekała grupa kilkudziesięciu osób z banerem „Wspieramy sędziów niezależnych”, m.in. aktorka i honorowa obywatelka Olsztyna Irena Telesz-Burczyk. Część zebranych miała maseczki z czerwoną błyskawicą – symbolem Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, a w dłoniach żółte żonkile dla uczczenia 78. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Do grupy witającej Juszczyszyna dołączyli niektórzy sędziowie z olsztyńskiego sądu.

Juszczyszyn powiedział dziennikarzom, że bydgoski sąd nakazał natychmiastowe przywrócenie go do służby, w tym do orzekania. Dlatego – jak mówił – stawił się w macierzystym sądzie, celem podjęcia obowiązków służbowych. Dodał, że decyzja sądu jest wiążąca i natychmiast wykonalna. Ocenił, że jeśli prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie Maciej Nawacki nie dopuści go do wykonywania obowiązków służbowych, to będzie jawne złamanie prawa.

Prezes Izby Karnej SN: wyrok ws. sędziego Juszczyszyna nie zmieni podejścia tej władzy do sędziów

Z kolei Nawacki powiedział dziennikarzom, że nie dopuści Juszczyszyna do orzekania, bo w jego ocenie istnieje spór kompetencyjny pomiędzy uchwałą Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o zawieszeniu w czynnościach Juszczyszyna, a postanowieniem Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Dodał, że jako prezes olszyńskiego sądu nie będzie rozstrzygał, co jest ważniejsze i zwróci się do pierwszej prezes Sądu Najwyższego i przewodniczącego Izby Dyscyplinarnej o zbadanie sporu kompetencyjnego, który – jego zdaniem – zaistniał w tej sprawie.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia informowało w piątek w mediach społecznościowych, że sędzia Paweł Juszczyszyn, zgodnie z decyzją Sądu Rejonowego w Bydgoszczy, „musi zostać przywrócony do pracy”.

Bydgoski sąd wydał takie postanowienie 14 kwietnia, po rozpoznaniu wniosku Juszczyszyna przeciwko Sądowi Rejonowemu w Olsztynie o zabezpieczenie roszczenia przed wszczęciem postępowania.

Rzecznik rządu o wyroku ws. Juszczyszyna: organizacja wymiaru sprawiedliwości jest autonomiczną kwestią państw UE

Olsztyński sędzia Paweł Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w lutym ub.r. w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Sędzia ten został odsunięty od orzekania w związku z rozpatrywaną przez niego sprawą. Juszczyszyn rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

źródło: PAP

Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości Sędzia Paweł Juszczyszyn stawił się do pracy w sądzie Maciej Nawacki Wiadomości

reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze