fbpx
reklama
19 C
Olsztyn
środa, 23 czerwca, 2021
reklama

Termy Warmińskie na sprzedaż. Jest zgoda radnych

reklama
Wyślij przez
0

Ogromny obiekt, znajdujący się na terenie powiatu lidzbarskiego, ma zostać sprzedany decyzją jego radnych. Rajcy miejscy poparli takie zamiary.

Pod koniec lutego 2021 roku, na sesji rady powiatu, podjęto uchwałę dot. wyrażenia zgody na sprzedaż Term Warmińskich, położonych przy ul. Kąpielowej 1 w Lidzbarku Warmińskim. Gigantyczny kompleks ma sprawiać więcej problemów, niż przynosić zysków, stąd decyzja o jego potencjalnej sprzedaży.

Powiat i miasto mają podzielić się po połowie zyskami ze sprzedaży. Starostwo Powiatowe zaprzecza także, jakoby ktokolwiek miał dopłacać do Term, jednak kredyty, które zostały wzięte na poczet tej inwestycji, wciąż są spłacane.

reklama

Termy Warmińskie zostały otwarte w 2016 roku. Koszt ich budowy to prawie 100 milionów złotych, z czego większość pieniędzy stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podczas sesji rady miasta Lidzbarka Warmińskiego, jedna z radnych krytycznie wypowiedziała się na temat całej inwestycji:

Budowało się te termy, było tyle szumu. Ja osobiście byłam przeciwna powstaniu tego, daniu kredytów … Ja rozumiem, że miasto tak samo i starostwo musi dokładać do utrzymania tego obiektu i jest to po prostu nierentowne. Więc w jakim celu była budowa takiego obiektu, branie kredytów” – mówiła radna Iwona Łagocka w trakcie posiedzenia radnych.

W serwisie informacyjnym Nasz Lidzbark, pojawiły się wyliczenia autora tekstu dotyczącego sprzedaży Term, w kwestii kilkuletniego „dokładania do interesu”:

„Minęło 5 lat działalności Term Warmińskich. W tym czasie wg, szacunków redakcji (na podstawie dostępnych danych) operator Term otrzymał w sumie ok. 9 mln zł pomocy publicznej lub dotacji. Średnio więc na każdy rok działalności przypada 1,8 mln zł „dopłaty do interesu” przez podatnika. Sama Gmina Miejska co roku udzielała termom 250 tys zł pomocy publicznej w postaci 50% umorzenia/ulgi z tytułu podatku od nieruchomości”

Termy Warmińskie zasłynęły – w złym tego słowa znaczeniu – z podgrzewania zimnej wody do wysokich temperatur. Mija się to całkowicie z założeniem budowania term, które powinny stanąć na gruncie z wodami termalnymi, wydobywanymi z ziemi. Ciecze, które znajdują się pod Termami Warmińskimi, przejawiają zbyt niską temperaturę i muszą być podgrzewane.

ZAPISZ SIĘ DO NASZEGO NEWSLETTERA!

Wysyłamy tylko ważne tematy dotyczące życia mieszkańców

Wyślij przez
0
reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

12 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


12 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze