fbpx
24 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021
reklama

Termy Warmińskie na sprzedaż. Jest zgoda radnych

reklama

Ogromny obiekt, znajdujący się na terenie powiatu lidzbarskiego, ma zostać sprzedany decyzją jego radnych. Rajcy miejscy poparli takie zamiary.

Pod koniec lutego 2021 roku, na sesji rady powiatu, podjęto uchwałę dot. wyrażenia zgody na sprzedaż Term Warmińskich, położonych przy ul. Kąpielowej 1 w Lidzbarku Warmińskim. Gigantyczny kompleks ma sprawiać więcej problemów, niż przynosić zysków, stąd decyzja o jego potencjalnej sprzedaży.

Powiat i miasto mają podzielić się po połowie zyskami ze sprzedaży. Starostwo Powiatowe zaprzecza także, jakoby ktokolwiek miał dopłacać do Term, jednak kredyty, które zostały wzięte na poczet tej inwestycji, wciąż są spłacane.

reklama

Termy Warmińskie zostały otwarte w 2016 roku. Koszt ich budowy to prawie 100 milionów złotych, z czego większość pieniędzy stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Podczas sesji rady miasta Lidzbarka Warmińskiego, jedna z radnych krytycznie wypowiedziała się na temat całej inwestycji:

Budowało się te termy, było tyle szumu. Ja osobiście byłam przeciwna powstaniu tego, daniu kredytów … Ja rozumiem, że miasto tak samo i starostwo musi dokładać do utrzymania tego obiektu i jest to po prostu nierentowne. Więc w jakim celu była budowa takiego obiektu, branie kredytów” – mówiła radna Iwona Łagocka w trakcie posiedzenia radnych.

W serwisie informacyjnym Nasz Lidzbark, pojawiły się wyliczenia autora tekstu dotyczącego sprzedaży Term, w kwestii kilkuletniego „dokładania do interesu”:

„Minęło 5 lat działalności Term Warmińskich. W tym czasie wg, szacunków redakcji (na podstawie dostępnych danych) operator Term otrzymał w sumie ok. 9 mln zł pomocy publicznej lub dotacji. Średnio więc na każdy rok działalności przypada 1,8 mln zł „dopłaty do interesu” przez podatnika. Sama Gmina Miejska co roku udzielała termom 250 tys zł pomocy publicznej w postaci 50% umorzenia/ulgi z tytułu podatku od nieruchomości”

Termy Warmińskie zasłynęły – w złym tego słowa znaczeniu – z podgrzewania zimnej wody do wysokich temperatur. Mija się to całkowicie z założeniem budowania term, które powinny stanąć na gruncie z wodami termalnymi, wydobywanymi z ziemi. Ciecze, które znajdują się pod Termami Warmińskimi, przejawiają zbyt niską temperaturę i muszą być podgrzewane.

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama

12 KOMENTARZE

Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


12 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Zeus

To że trzeba dokładać do interesu to nic innego jak niegospodarnosc osób zarządzających, brak pomysłu na funkcjonowanie tego typu obiektu.
Za całym interesem stoją osoby które nie mają pojęcie jak się to robi, więc nie dziwie się że tak jest jak jest. 🙁
Szkoda na to patrzeć.

Oj tak

Termy warmińskie wylegarnia smrodu chorób i kurzajek!!!! To powinno już dawno być zamknięte ale przez sanepid ze względu na choroby stamtąd wynoszone!!!!!!

Mario

Zgadzam się,byłem tam 2 lata temu ,syf kiła i mogiła.

Perlo

Powinni to zamknąć razem z tym dancingiem który się tam odbywa, a przy tym dużo syfu

Zly

Termy warmińskie jeden wielki syfilizm!!!!! Harhaj zgarnął kasę razem z portasem a teraz szukają głupich na kupno .

Zly

Z protasem

Dobry

Od samego początku było wiadomo że to złodziejski interes, ale prości ludkowie tylko się wtedy śmiali – a co tam, czy to moje? Unia dała kasę to niech robią co chcą. Unia dała część kasy, sporo profitów przytulili wymienieni przez Ciebie prominentni politycy wiadomej opcji. Ci, którym to było lotto teraz będą płakać, że PIS to, czy Morawiecki tamto, że tracą, że publiczne pieniądze poszły w błoto, że złodzieje itp… Karencja na inwestycję minęła więc termy można sprzedać nawet za symboliczną złotówkę i nikt do tego się nie przyczepi. Wbrew pozorom bardzo dobry teraz czas na taką sprzedaż, bo w… Czytaj więcej »

Leszek

To tak można? Wziąć dotacje z unii i teraz sprzedać przytulając całą kasę?

Janusz

Po określonym okresie karencji można. Tak jak zaczynasz działalność gospodarczą. Dostajesz dotację a po roku działalność zwijasz. I tak samo jak dotacje dla rolników. Plan na 5 lat dla jabłoni. Kasę bierzesz a po pięciu latach karczujesz pole na np: marchewkę. I znowu tak dalej.

Edwin

ciekawe kiedy sprzedadzą Szymany?

taki sobie myśliciel

Nie sprzedadzą dawnooooo , dawnoooooo temuuuuu było sobie lotnisko wojskowe i mogę się założyć że takowe założenia były przy rozbudowie Szyman kwestią czasu tylko jest kiedy powróci do pierwotnego przeznaczenia

Edward

Inicjatorami tych wątpliwych inwestycji byli wiadomi wszystkim oficjele. Basen termalny bez wody, lotnisko na totalnym bezludziu – na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że wymyślił to totalny idiota. Nic bardziej mylnego, pomysłodawcy tych idiotyzmów mieli swoje ukryte cele i interesy. Dlaczego nie powstało lotnisko w Gryźlinach – droga ekspresowa, szybka linia kolejowa, blisko Olsztyna?