fbpx
19 C
Olsztyn
poniedziałek, 10 maja, 2021
reklama

Obostrzenia przedłużone! Są jednak wyjątki

reklama

Obostrzenia przedłużono do 25 kwietnia, ale od 19 kwietnia otwarte będą żłobki i przedszkola. Hotele pozostaną nieczynne włącznie do 3 maja – wynika z informacji opublikowanych w środę na rządowej stronie gov.pl.

„Ze względu na wydolność służby zdrowia i troskę o życie obywateli, zadecydowaliśmy o przedłużeniu większości obostrzeń do 25 kwietnia. W zakresie hoteli i noclegów dotychczasowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywać do 3 maja włącznie. Od 19 kwietnia otwieramy żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Dozwolony będzie także sport w obiektach sportowych na świeżym powietrzu z pewnymi ograniczeniami” – napisano.

Podkreślono, że wciąż odnotowujemy dużą liczbę zajętych respiratorów i łóżek w szpitalach, a także zgonów z powodu COVID-19.

reklama

Dalsze decyzje w sprawie restrykcji uzależniono – jak napisano – od spływających każdego dnia informacji o liczbie zakażonych, zgonów, zajętych łóżek i wykorzystanych respiratorów.

Równocześnie przypomniano, że obecnie jest 75,71 proc. zajętych łóżek covidowych, 78,94 proc. wykorzystywanych respiratorów.

„To liczby, które wskazują na wciąż duże obłożenie szpitali, mimo malejącej liczby nowych zachorowań. Sytuacja nadal jest bardzo trudna, dlatego utrzymujemy obowiązujące obostrzenia przez kolejny tydzień” – przekazano.

Wyjątkiem są hotele – tutaj obostrzenia będą obowiązywały włącznie do 3 maja.

„Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu” – napisano.

Ponadto od najbliższego poniedziałku możliwe będzie także uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – przy zachowaniu limitu 25 osób.

„Dopuszczamy także możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy” – zaznaczono.

Nadal działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. „Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób” – przekazano na stronie.

Od 19 kwietnia mają być też otwarte żłobki i przedszkola dla wszystkich dzieci. Natomiast uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się nadal zdalnie.

Dotychczasowe obostrzenia przedłużono do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r.

Przypomniano, że w handlu nadal wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte, podobnie jak centra i galerie handlowe z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity też osób. W sklepach do 100 m2 może przebywać jedna osoba na 15 m2, powyżej 100 m2 jedna na 20 m2.

Dodatkowo utrzymano limit w miejscach kultu religijnego – na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

Bez zmian pozostaje również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Pozostaną wciąż zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz instytucje kultury – teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

źródło: PAP

🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

🔴 NA ŻYWO | Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz sekretarza stanu w KPRM, rzecznika prasowego rządu Piotra Müllera.

Posted by Kancelaria Premiera on Wednesday, April 14, 2021

reklama

Najnowsze wiadomości

Polecane

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
guest


Każdy obywatel RP ma prawo do wyrażania swojej opinii w granicach określonych przez prawo – niedopuszczalne więc jest znieważanie, pomawianie, nawoływanie do popełnienia przestępstwa czy ogólnie rzecz określając „hejtowanie”. Publikując opinię wyrażasz zgodę na  regulamin serwisu. Redakcja TKO nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Administratorem Twoich danych osobowych jest WAMA Media Group sp. z o.o. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.


0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze