Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczął szkolenia dla farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów, którzy będą prowadzili szczepienia przeciwko COVID-19. Blisko 160 osób zgłosiło się na szkolenia, z których pierwsze 44 zostały już przeszkolone. Prof. Jadwiga Snarska, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, poinformowała, że po części teoretycznej kandydaci przechodzą do części praktycznej i warsztatów, składających się z podstaw udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej oraz technik wykonywania iniekcji domięśniowych.
Kolejne grupy chętnych będą szkolić się w kolejnych terminach przez cały kwiecień. Jeśli będą kolejne osoby chętne do szkolenia, zostanie układany harmonogram szkoleń na maj. Szkolenia są przeprowadzane przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Zakładzie Dydaktyki i Centrum Symulacji Medycznych, a warsztaty i zajęcia praktyczne przeprowadzają pracownicy Nauk o Zdrowiu – Collegium Medicum UWM.
Według rozporządzenia ministra zdrowia, podczas pandemii do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować będą się nie tylko lekarze, ale też m.in. dentyści, pielęgniarki, położne, felczerzy, ratownicy medyczni lub higienistki szkolne. Fizjoterapeuci, farmaceuci i diagnosty laboratoryjni będą mogli prowadzić szczepienia, jeśli uzyskają dokument potwierdzający ukończenie szkolenia teoretycznego, który dostępny jest na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, a także po zaliczeniu szkolenia warsztatowego i praktycznego.
Szkolenie obejmuje głównie naukę podawania szczepionek w formie iniekcji domięśniowych oraz podjęcie działań w przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta po szczepieniu.
źródło: PAP